Kayseri Haber / Sağlık / SMA’lı Çocuklara Yılda 121 Milyon TL!

SMA’lı Çocuklara Yılda 121 Milyon TL!

Tedavi edilmesi için Türkiye’nin seferber olduğu Eymen bebeğin hayata gözlerini yummasının sonrasında 114 adet SMA hastasının ilacının karşılanması adına Sosyal Güvenlik Kurumu’na bir yazı gönderen Sağlık Bakanlığı, ilaçların ithalat edilmesi için kolları sıvadı

114 hastanın ilacı için 1 yılda harcanacak tutar ise 121.700.000.000 TL olarak belirlendi. 9 yaşındaki Eymen Çapkın’ın ailesi, ABD’de üretilen Nusinersen Spinraza adındaki ilacı getirtmek için “Eymen’in Siyahına Yeşil Ol” başlığında bir kampanyaya imza atmıştı. Kampanyada ilacın 3 dozluk parası toplanmıştı. Aile, 1 yıllık tedavi için gerekli olan 4.doz için ihtiyaç duyulan parayı tam denkleştirmek üzereyken, Eymen bebek hayata gözlerini yumdu.

Ancak Eymen bebek, kendisi gibi SMA hastası olan 114 çocuğa birden umut oldu. Sağlık Bakanlığı, ilaç getirilecek 20 SMA hastasını geçmek için belirli kriterleri geçen hafta belirlemişti. Bakanlık, Eymen Bebek’in ölümünün ardından, tedavi edilebileceği değerlendirilen 114 adet hastanın ilacının SGK tarafından karşılanması amacıyla bir yazı iletti. Bir hastanın tedavisi için gereken miktar ise 1.050.000 TL olarak ön plana çıkıyor.

SGK, bu dahilde 114 hasta için bir yıl içerisine toplam olarak 121.700 TL’lik ilaç getirtecek. Bir yıllık tedavi olumlu bir şekilde sonuç aldığı takdirde, 2. yıl kişi başına alınması gereken ilaç tutarı 475.000 TL olacak. Bu durumda 114 hastanın 2.yıl maliyeti ise 54.150.000 TL olarak kendini gösterecek. Toplam 2 yılda 114 çocuğa harcanacak para ise 175.850.000 TL’ye ulaşacak. Sağlık Bakanlığı’nın bilimsel kriterleri dikkate alarak ilaç vereceği 114 çocuğu belirlediği iletildi.

SGK yetkilileri, hastaların durumunun aciliyetinden dolayı ithalat işlerine hızlıca başladığını vurguladı. Yetkililer, SMA hastalarına yönelik üretilen bu ilacın dünyada ilk defa sosyal güvenlik tarafından karşılandığının da altını çizdi.

İlginizi Çekebilir

Tuz Tartışmasına Kayseri’de Girdi!

Son günlerde gündeme hızla oturan ve her doktorun farklı bir şey söylediği tuz tartışmasına yönelik Kayserili doktordan açıklama geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir