Kayseri Haber / Kayseri / Sevgisiz Bir Aile Ortamı Çocukların Boyunun Uzamamasına Sebep Oluyor!
AİLEDEKİ SEVGİ VE ŞEFKAT YOKSUNLUĞU İSE BÜYÜME HORMONUNU BASKILAYARAK, ÇOCUKTA BOY KISALIĞINA NEDEN OLABİLİYOR. MEMORİAL KAYSERİ HASTANESİ ÇOCUK ENDOKRİNOLOJİ BÖLÜMÜ’NDEN PROF. DR SELİM KURTOĞLU, “15 NİSAN BÜYÜMENİN İZLENMESİ GÜNÜ”NDE ÇOCUKLARDA BÜYÜME GERİLİĞİNİN NEDENLERİ VE TEDAVİLERİ HAKKINDA BİLGİ VERDİ. (İHA/KAYSERİ-İHA)

Sevgisiz Bir Aile Ortamı Çocukların Boyunun Uzamamasına Sebep Oluyor!

Ailede var olan sevgi ve şefkat yoksunluğu ise büyüme hormonunu baskı altına alarak, çocukta boy kısalığına sebebiyet verebiliyor. Memorial Kayseri Hastanesi Çocuk Endokrinoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Selim Kurtoğlu, 15 Nisan Büyümenin İzlenmesi Günü’nde çocuklarda büyüme geriliğinin sebepleri ve tedavilerine yönelik bilgi aktarımında bulundu.

40 haftalık bir bebeğin normal şartlar altında boyunun 50 cm, baş çevresinin ise 35 cm olmasının gerektiğini ileten Kurtoğlu, Kızlarda 3.3 kg, erkeklerde ise ağırlığın 3.5 kg olmasının normal olarak kabul edildiğini belirtti.

Bazı psikolojik sebeplerinde çocuklarda boy kısalığına sebep olduğunu belirten Kurtoğlu, annesi ve babası boşanmış olan çocukların, ailede ölüm ve kayıplara bağlı olan travma geçirmiş çocukların, çocuğun anne ve babasından uzakta kalmasının, aileden yeterli ilgi ve desteği görmemesinin, aile içinde şefkat ve sevgi yoksunluğunun olması gibi faktörlerin büyüme hormonunu baskı altına aldığını ileten Kurtoğlu, Bunun sonucunda çocukların yaşıtlarına göre kısa kaldığını vurguladı.

Büyüme hormonu eksikliğinin, başarıyla tedavi edilebilen bir hastalık olduğunu ileten Kurtoğlu, Bundan dolayı bu kapsamda şikayeti olan ailelerin bir uzmanla görüşme sağlamasının faydalı olacağını iletti.

 

İlginizi Çekebilir

Polis memurunun cenaze töreninde duygulandıran feryat: Baba bizi bırakma

Geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden polis memuru için emniyette tören düzenlendi. Törende merhum polisin üçüz çocuklarının "Baba bizi bırakma" feryadı ise duygusal anlar yaşattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir