Kayseri Haber / Gündem / Selçuklu Müzesi’ne 2014’den Günümüze 300.000 Ziyaretçi!

Selçuklu Müzesi’ne 2014’den Günümüze 300.000 Ziyaretçi!

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Kayseri’yi bir cazibe merkezi haline getirmek ve alım gücünü yükseltmek adına çok büyük çalışmalar yapıp, birçok yatırımda kendini göstermektedir. Kayseri’nin marka değerine artılar katacak olan yatırımları Kayseri halkıyla bir bir buluşturan Belediye, 21 Şubat 2014 tarihinde Selçuklu Müzesi’ni hizmete açmıştı. 3 Yıl içerisinde müzeye gelen toplam ziyaretçi sayısının 300.000 kişi olduğu saptandı.

Gevher Nesibe Medresesi 2010 yılı içerisinde Belediye ve Vakıflar Kayseri Bölge Müdürlüğü arasında yapılan protokol imzalamasıyla Selçuklu Uygarlığı Müzesi’ne dönüştürülmek üzere 10 yıl süreyle kiraya verildi.

Bizzat Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan çalışmalar sonrasında dünya üzerinde bulunan ilk ve tek Selçuklu Uygarlığı Müzesi, 21 Şubat 2014 tarihinde hizmet vermeye başladı. Bünyesinde yüzlerce eser barındırmakta olan Selçuklu Müzesi kurulduğu ilk günden günümüze kadar çok büyük ilgi aldı. Etkivizyon, hologram, etkileşimli masa, mimari eserler inceleme sistemi, sanal kıyafet, sihirli duvar ilaç yapımı, animasyonlar, geçmiş zamandan günümüze kadar olan eser inceleme sistemleri, etkileşimli harita ve zaman çizelgesi tarzında çok fazla dijital uygulama sayesinde çağdaş ve modern müzecilik anlayışıyla Türk tarihinin en önemli dönemlerinden birisine tanık olan ve bunu yaşatan Selçuklu Müzesi, eş zamanlı olarak Türkiye’de görme engeli bulunan vatandaşlar adına hazırlanmış en kapsamlı müze durumundadır. Selçuklu Müzesi’nde görme engellilere özel olarak tasarlanmış yollar ve tarihi eserin direkt kopyası olarak braille alfabesiyle yazılmış replikalar müze kapsamında bulunuyor.

İlginizi Çekebilir

Kayseri’den Elazığ’a Yardım Ekipleri Gönderildi

Kayseri Büyükşehir Belediyesi de 2 iş makinesi 4 personel, AFAD 2 araç 12 personel, itfaiye 3 araç 8 personel, İl Sağlık Müdürlüğü 3 ambulans 9 personel, sivil toplum kuruluşları da 3 araç 8 personelin bölgeye hareket ettiği öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir