Kayseri Haber / Eğitim / Şehit Eşleri ve Çocukları Özel Öğrenci Olacak!

Şehit Eşleri ve Çocukları Özel Öğrenci Olacak!

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), şehit eşlerinin ve şehit çocuklarının üniversitede görmüş olduğu eğitim üzerine çok önemli bir imza attı. Bu kapsamda üniversite kazanmış olan şehit eşi ya da çocuğu bölümü değişmeden, istediği başka bir üniversiteye nakil olabilecek. Öğrenci mezun olduğunda nakil olduğu üniversitenin değil kazandığı üniversitenin diplomasını alacak.

15 Temmuz Şehitlerini de Kapsıyor

YÖK Genel Kurulu’nda konuşma gerçekleştiren YÖK Başkanı Yekta Saraç, şehit eşleri ve çocuklarına yönelik alınmış ve onaylanmış kararla alakalı, YÖK’de, Terörle Mücadele Kanunu çerçevesinde, hem yurt içinde hem de yurt dışında terör örgütlerinden herhangi biri ile operasyon sırasında şehit olmuş EGM, JGM, SGK ve TSK personeliyle aynı zamanda 15 Temmuz 2016 hain darbe girişiminde şehit olmuş vatandaşların üniversiteler üzerinde kayıtlı eş ve çocuklarının talepleri durumunda, 2017 – 2018 eğitim öğretim yılından sonra istedikleri üniversitelerde özel öğrenci sınıflandırmasında eğitim görebilecekler açıklamasını yaptı.

Bölüm Değiştirilmeyecek

Alınan üniversite kararı ilk defa 2018 yılında uygulamaya girecek. İlk Kez FETÖ soruşturması çerçevesinde kapatılmış olan üniversitelerde eğitim öğretim gören öğrenciler için uygulanan karar, şehit eşleri ya da çocuklarına da kolaylık sağlayacak. Bu şekilde maddi sıkıntıları olan şehit ailelerinin çocukları bulunmuş olduğu şehirdeki üniversitede eğitim öğretim görme imkanını yakalayacak. Fakat öğrenci mezun olduğunda sonradan geçtiği üniversitenin değil ilk kazandığı üniversitenin diplomasını alacak.

 

İlginizi Çekebilir

Polis memurunun cenaze töreninde duygulandıran feryat: Baba bizi bırakma

Geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden polis memuru için emniyette tören düzenlendi. Törende merhum polisin üçüz çocuklarının "Baba bizi bırakma" feryadı ise duygusal anlar yaşattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir