Kayseri Haber / Gündem / Şehit Aileleri ve Gaziler, Üniversitelerde Açılan Suriyeli Kontenjanına Karşılar!

Şehit Aileleri ve Gaziler, Üniversitelerde Açılan Suriyeli Kontenjanına Karşılar!

Türkiye Harp Malulü Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kayseri Şube Başkanı Ali Yavuz, Suriyeliler’in üniversitelerde bulunan boş kontenjanlara yerleşim sağlayacağı kapsamında yapılmış olan açıklamaya çok büyük tepki gösterdi.

Yavuz, Suriye’nin bulunduğu durumda, Suriye uyruklu şahısların ülkelerini savunması gerekirsen, onlarla aynı yaşta olan askerlerin ve polislerin şehit olurken, ülke savunmasından vazgeçip, Türk gençleriyle yarış atı gibi yarıştırılmasına çok karşı çıktığının altını çizdi.

YÖK Şehit Yakınlarına “Özel Öğrenci” statüsü getirdi. Alınan karar kapsamında, şehit eşleri ve çocukları, üniversitelerde kayıtlarının bulunması durumunda, istekleri doğrultusunda Türkiye üzerinde bulunan tüm üniversitelerde eğitim ve öğretim hayatlarına devam edebilecekler. Mezun olduklarında ise sonradan istekleri doğrultusunda gittikleri üniversitenin değil, nakli yapılmadan önceki kazandığı üniversitenin diplomasını alacak.

YÖK’ün aldığı bu karar kapsamında, desteklerini sonuna kadar verdiklerini belirten Şube Başkanı Yavuz, YÖK’ün almış olduğu karardan son derece memnun kaldıklarının altını çizdi ve şehit çocuklarının yalnızca şehitlerin çocuğu olmadığını bir milletin çocuğu olduğunu vurguladı. Şehit çocuklarına kol kanat gerilmesini sürekli olarak istediklerini belirten Yavuz, bu kapsamda çıkartılan karar neticesinde çok memnun kaldıklarını defalarca belirtip teşekkür etti.

Suriyeliler’in istedikleri üniversitede bulunan boş kontenjanlara yerleştirilmesi durumuna çok karşı olduklarını belirten Yavuz, Emek harcamadan, emeksiz herhangi bir işin yapılamayacağını kararlılıkla söylerken, öncelikle sahip çıkılması gereken bireylerin Türk vatandaşları olduğunun altını çizdi.

Suriye uyruklu bireylerin vatanlarını savunmaları gerektiğini belirten Yavuz, burada Türk vatandaşlarıyla aynı kulvarda yarıştırılmalarına karşıtlığını belirtti.

İlginizi Çekebilir

Kayseri’den Elazığ’a Yardım Ekipleri Gönderildi

Kayseri Büyükşehir Belediyesi de 2 iş makinesi 4 personel, AFAD 2 araç 12 personel, itfaiye 3 araç 8 personel, İl Sağlık Müdürlüğü 3 ambulans 9 personel, sivil toplum kuruluşları da 3 araç 8 personelin bölgeye hareket ettiği öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir