Kayseri Haber / Ekonomi / Şampiyonluğun Ardında, Akılcı Bir Ekonomik Politika Söz Konusu!

Şampiyonluğun Ardında, Akılcı Bir Ekonomik Politika Söz Konusu!

Beşiktaş, pazar günü Gaziantep karşısında 4-0 galip gelerek, Türkiye tarihinde 15. şampiyonluğa ulaştı ve Türkiye’de bulunan 5 maça 1 yıldız kuralıyla 3. yıldızı formasına işletme hakkını kazandı. Çok değil, bir kaç sene önce, Beşiktaş’ın üst üste iki kere şampiyon olacağını ve Avrupa’da bu şekilde başarılar altına imza atılacağı söylense, Beşiktaş Çarşı’da bile inanacak kişi sayısının çok az olduğu iletildi.

Feda döneminden Sefa dönemine bu kadar hızlı bir geçiş yaşanmasının ardında 2012 yılında görevi devraldıklarında mesainin neredeyse tümünü Akaretler’deki kulüp binasına haciz için gelen avukatlarla mücadele içerisinde devam ettiğini ileten Beşiktaş yönetiminin uygulamaya koyduğu “akıllı” ekonomi politikaları bulunuyor.

Her transfer döneminde diğer takımlar gibi milyonlarca Euro değerinde oyuncu sahibi olma politikasını egale eden Beşiktaş yönetimi, bu trendi tam tersi hale getirerek, bonservis vermeden veya kiralık yöntemini kullanarak bilançodaki kara deliklerden birini tıkadı. Buna karşılık futbolcu satışlarıyla ilgili de büyük gelir yaşadı.

Bu dönemde hem futbolcu hem de teknik kadroda çok güzel bir istikrar söz konusu oldu. UEFA ve kriterlerinin de etkisiyle ödün vermeden devam eden politikalar, Beşiktaş’ı sportif başarı olarak da tekrardan Metin ve Ali Feyyaz’lı yıllara sürükledi.

Beşiktaş’ın gelir artışında aslan payı ise şüphesiz geçen sezonun sonu itibarıyla açılan Vodafone Arena’nın, 21 Mayıs tarihinde gerekleştirilen Beşiktaş’ın 2016 yılı mali genel kurulu tarafından paylaşılan verilere göre, Vodafone Arena’nın açılışının yapılmasıyla birlikte Beşiktaş’ın maç günü gelirleri bir yıl içerisinde %130 oranında artışla 31.000.000 küsürden 71.000.000 TL’ye çıktı.

Beşiktaş, bu sezon maç başına 32.000 seyirciyle oynayarak bu alanda rakiplerine açık ara bir şekilde fark atmıştır. Yine stat açılışıyla birlikte Beşiktaş’ın sponsorluk gelirleri ise aynı dönem içerisinde 30 Milyon TL artış göstermiştir.

Beşiktaş’ın sportif başarısının son yıllarda çok büyük ölçekte artış göstermesi Beşiktaş esnafını da ihya etmiş durumda. Maç günleri Beşiktaş Çarşı’da normal günlere göre 10 12 kat daha fazla satış yapıldığı vurgulanırken, sokakta yürümek çok zor bir hal alıyor.

Beşiktaş’ın 2016 yılı paylaşılan verilerine göre toplam geliri 534.000.000 olarak belirlendi. Hisseler ise yılbaşından günümüze %15,5 oranında değer artışı yaşarken, piyasa değeri ise 1.100.000.000 TL oldu.

İlginizi Çekebilir

Kayserili Kadın Girişimcinin Büyük Başarısı

Kayserili Kadın girişimci Zuhal Gözüküçük, İsviçre ve Fransa sınırında bulunan dünyanın en büyük parçacık fiziği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir