Kayseri Haber / Kayseri / Sami Dedeoğlu, ”Güneydoğu’da bir terör devleti kurdurmayacağız”

Sami Dedeoğlu, ”Güneydoğu’da bir terör devleti kurdurmayacağız”

AK Parti’nin Kayseri Milletvekili olan Sami Dedeoğlu, AK Parti Kayseri İl Başkanlığı tarafından düzenlenen ‘Nöbetçi Vekil’ uygulamasında vatandaşlarla buluşup vatandaşların istek ve taleplerini dinledi. Daha sonrasında düzenlenen basın toplantısında Kayseri ve Türkiye’nin gündemini değerlendiren, Dedeoğlu hızlı tren hakkında ise  “Ankara- Yerköy arası 160 kilometre devam ediyor. Yerköy- Şefaatli-Kayseri 142 kilometredir. Burası Ocak ayında yapım ihalesine çıktı, bu hafta ihalesi bitecek. Haziran ayında da temel atma töreni ile başlanacaktır. Yapım süresi de 3 yıl, maliyeti de 2,5 milyardır. Bunun en önemli özelliği Ankara’dan Kayseri’ye uçaklarımız yok. Kayseri’den Ankara’ya olan mesafemiz 1,5 saate düşüyor. Onun haricinde Kayseri- Antalya 532 kilometre olup bu da iki etap şeklinde oluyor. İlk etapta Kayseri- Nevşehir- Aksaray ve Konya, ikinci kısımda Seydişehir-Serik ve Antalya’dır. Bunu da yaptığımız zaman Karadeniz ve Akdeniz’i Kayseri üzerinden birbirine bağlamış oluyoruz” dedi.

Havaalanı’nın yetersiz olduğunun altını çizen ve gar binası ile havaalanı projeleri hakkında da bilgiler veren Dedeoğlu  “Şehrimiz içerisindeki gar binası şehir dışına yapılacaktı. Fakat bakanımız ve milletvekillerimiz ile görüşmemizde şehrin içindeki eski gar binasının yanında daha uygun olduğu kararlaştırıldı. Vatandaşlarımızın ulaşım açısından da şehrin içerisinde iyi bir hizmet alacağına inanıyoruz. Havalimanımız geçmiş dönemde yapılmış ama şuanda gerçekten yetersizdir. Nevşehir Havalimanı baya uzak. Bizim uçaklarımız da günde 15 sefer yapıyorlar. Şuanda senede 2 milyon 198 bin yolcu gelmiş. Bizim yeni yapacağımız proje ile askeriyeden alınan 30 bin metrekare var. Bunu da aldığımız zaman 5 milyon yolcu gelip gitmiş olacaktır. Biz iç hatları dış hatlara vereceğiz. Ayrıca bir iç hatlar yapılacak. Vatandaşlarımızın soğukta ve kışta etkilenmemesi için körük sistemi yapılıyor. Ayrıca gelen giden yolcu kardeşlerimizin arabalarını park etmesi için de bir kapalı otopark yapacağız. Ağustos ayında inşaatına başlanıyor. Yapım süresi de 14 aydır” şeklinde konuştu.

Artan terör eylemleri ve olayları ile sert tavrını ortaya koyan Sami Dedeoğlu, gerek AK Parti’nin gerek ise Türk halkının Güneydoğuda bir terör devletinin kurulmasına asla izin verilmeyeceğinin altını çizen Dedeoğlu, “Biliyorsunuz büyükelçilikte Metin Topuz var. 17-25 Aralık’taki bütün bilgileri Amerika’ya sızdırdı. Bizim de devletimiz Metin Topuz’u tutukladı. Onlar istedi fakat bizim hükümetimiz vermedi. Trump Kudüs’ü İsrail’in başkenti yapıp elçiliği oraya taşımak istedi. Cumhurbaşkanımız İslam İşbirliğini toplayıp orada aldığı kararlarları Birleşmiş Milletlere götürdü. Birleşmiş Milletler de 9 ret oyuna karşın 128 kabul oyu verildi. Dünya’nın 5’ten büyük olduğunu gösterdi. Trump çok büyük yanlışlara giriyordu. Bunu hazmedemeyen Amerika yetkilileri bu sefer Güneydoğumuzdaki Fırat Kalkanından sonra oraya terörist yerleştirmek istiyor. 15 Temmuz’da biz nasıl 80 milyon kardeşimizle devletimizi ve milletimizi savunduysak Güneydoğumuzda da bir terör devletinin kurulmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Şimdi biz sınırlarımızı çektik. Onlar bir an önce yanlış yoldan dönmelilerdir. Biz her zaman vatanımızı nasıl koruduysak bundan sonrada korumak ile mükellefiz” dedi.

İsrail askerleri tarafından kutsal mekan Kudüs’te Türk bayrağı açtıkları için gözaltına alınan Kayserili 6 işadamı hakkında ise,  “Yetkili bakanlarımız görüştü, o kardeşlerimizi şimdi serbest bıraktılar. Kudüs’te Türkiye’nin Filistinli kardeşlerimizin yanında olduklarını bir kez daha belirttiler. Bende gitsem aynı şeyi yapardım. Bunlar belli bir yerden güç alıyorlar. İsrail’in geçmiş dönemdeki şeylerine baktığımız zaman halkın yüzde 90’ı Filistinli kardeşlerim. Şuan ise Filistin’de yüzde 10 bile kalmadı. Onların tek hedefleri orayı tamamen hakimiyet altına aldıktan sonra, sadece onla da yetinmeyecekler. Başta Türkiye olmak üzere bunlara bu fırsatı vermeyeceğiz diye düşünüyorum. Dünya’nın 5’ten büyük olmadığını gördüler” ifadelerini kullandı.

Konuşmasının sonunda ise Sayın Devlet Bahçeli’nin hiçbir makam ve mevki peşinde olmadığını devlet geleceği ve istikbali için çaba sarf ettiğinin söyleyen Dedeoğlu, “2019’da MHP lideri Devlet Bahçeli diyor ki, ‘Biz aday çıkarmayacağız, AK Parti’nin adayını destekleyeceğiz’. Yüzde 50 artı 1 almak gerçekten çok önemli. Bizler önce HDP’li milletvekillerinin dokunulmazlıklarını kaldırdık. 15 Temmuz da MHP lideri arkamızda durdu. Yeni Kapı ruhuyla beraber Anayasa’nın 18 maddelik hazırlanmasında ve 16 Nisan referandumunda destek oldu. AK Parti’nin bunları tek başına yapacağı şeyler değildi. Devlet Bahçeli ülkenin geleceği için hiçbir zaman siyasi ikbal peşinde olmadı. Birinci önceliği ‘devletimiz’ dedi. Bundan dolayı da kendilerini tebrik ediyorum.” şeklinde konuştu.

 

İlginizi Çekebilir

Polis memurunun cenaze töreninde duygulandıran feryat: Baba bizi bırakma

Geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden polis memuru için emniyette tören düzenlendi. Törende merhum polisin üçüz çocuklarının "Baba bizi bırakma" feryadı ise duygusal anlar yaşattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir