Kayseri Haber / Sağlık / Sağlık Bakanlığı SMA Hastalarının İlaç Masraflarını Karşılayacak!

Sağlık Bakanlığı SMA Hastalarının İlaç Masraflarını Karşılayacak!

Yaşaması için Türkiye dahilinde yardım kampanyası başlatılan ve Tüm Türkiye’nin seferber olduğu SMA hastalığı bulunan Eymen bebeğin hayata gözlerini yummasının sonrasında SMA hastaları için Sağlık Bakanlığı devreye girdi. SGK’nın SMA ilaçlarını karşılaması adına bir yazı gönderildi.

Adapazarı’nda ikamet eden Metin ve Neziha Çapkın çiftinin Spinal Musküler Atrofi (SMA) hastası olan çocukları Eymen’in tedavi edilmesi için gerekli ilaçların temin edilmesi toplam olarak 561.000 $’a mal oluyordu. Bundan dolayı Sakarya Valiliği Mart ayında Eymen bebek için bir yardım kampanyası altına imza atmıştı.

Kampanyaya Türkiye çapında çok yoğun ve büyük bir ilgi vardı. Fakat Eymen bebeğin ömrü ilaçları kullanmasına yetmedi. Dün toprağa verilen Eymen bebek için tüm Türkiye gözyaşlarına boğuldu.

SMA HASTALIĞI NEDİR?

Çocuklukta belirtileri çok yoğun derecede kendini gösteren bu hastalık, sık rastlanan genetik rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. SMA, hareket sinir hücrelerinden kaynaklı nörümüskuler bir rahatsızlık olarak ön plana çıkmaktadır.

Bu hastalığın her tipinde omurilikte bir bölgedeki hareket sinirleri etki altına alınır. SMA, kas hareketlerini kontrol altına tutan sinir sisteminin zedelenmesiyle birlikte hızlı bir şekilde kasların erimesi ve zayıflaması belirtileriyle birlikte literatürde yerini almıştır.

SMA hastalığının belirli evreleri bulunmaktadır. En tehlikelisi ise SMA 1 evresi olarak ön plana çıkmaktadır. SMA Tip 1 hastalığının belirtileri bebeklikten beri gözle görülebilir. Bu belirtiler içerisinde yurtkunma ve solunum da zorluk yaşama, destek olmadan oturamama gibi sorunlar söz konusu olmaktadır.

 

İlginizi Çekebilir

Tuz Tartışmasına Kayseri’de Girdi!

Son günlerde gündeme hızla oturan ve her doktorun farklı bir şey söylediği tuz tartışmasına yönelik Kayserili doktordan açıklama geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir