Kayseri Haber / Sağlık / Sağlık Bakanlığı Ramazan İçin Örnek Sofra Hazırladı!

Sağlık Bakanlığı Ramazan İçin Örnek Sofra Hazırladı!

Sağlık Bakanlığı dahilinde diyetisyen olarak görev yapan Nermin Çelikay, ramazanda sağlıklı beslenmek için dikkat edilmesi gerekenler konusunda bilgi aktarımında bulundu. Son birkaç yıldır en uzun günlerde orucun rast geldiğine değinen Çelikay, hem sürenin uzun olmasının hem de sıcakların, beslenme konusunda çok dikkat edilmesi gerektiğinin 2 göstergesi olarak ön plana çıktığının altını çizdi.

Ramazan sofrasında yer alması gerekenlere yönelik ise örnek sofra hazırladıklarını ileten Çelikay, En az 17 saat aç kalınacağını belirtti. Bu süre tamamlandığında çok panik bir şekilde sofra başına geçildiğini ileten Çelikay, Normalde yenilen yemeğin 3 katını düşünerek sofraları hazırladıklarını vurguladı.

Çorbanın Ramazan masalarında olmazsa olmaz olduğunu dile getiren Çelikay, iftara sıcak bir çorbayla başlamak gerektiğini iletti.

Yemeklerin hızlı tüketilmemesi konusunda uyarıda bulunan Çelikay, bu şekilde bir durum söz konusu olduğunda hazımsızlık ve daha çok yeme isteği ile karşı karşıya kalınabileceğini iletti. Çelikay, çorba ile tam buğday ekmeği ve biraz salata tüketimi gerçekleştirildikten sonra ortalama olarak 15-20 dakika yemeye ara verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Günde 2.5 LT su tüketilmesi gerektiğini ileten Çelikay, bu durumun normalde 1.5 LT ila 2 LT arasında olduğunu fakat Ramazan’da havaların da ısınmasıyla 2.5 LT’ye çıktığına değindi. Aynı zamanda 2.5 LT’ye birden bire hızlı bir şekilde değil iftardan sonra parça parça içmenin daha yararlı olacağını belirtti.

 

İlginizi Çekebilir

Tuz Tartışmasına Kayseri’de Girdi!

Son günlerde gündeme hızla oturan ve her doktorun farklı bir şey söylediği tuz tartışmasına yönelik Kayserili doktordan açıklama geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir