Kayseri Haber / Gündem / Saadet Partisi’nin Cumhurbaşkanı adayı Abdullah Gül mü?

Saadet Partisi’nin Cumhurbaşkanı adayı Abdullah Gül mü?

Şişli’de bir otelde  ‘Ulusal Basın Buluşması’ adı altında düzenlenen toplantıda gazetecilerle bir araya gelen Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu gündemi değerlendirdi.  Saadet Partisi’nin, Cumhurbaşkanı adayı ve seçim ittifakı hakkında gazetecilerin sorduğu halkında merakla beklediği soruları yanıtlayan Karamollaoğlu, cumhurbaşkanlığı adaylığı için “Biz Saadet Partisi olarak kazanabileceğimiz en güçlü adayı destekleyeceğiz.” derken, seçim ittifakı ile ilgili ise “Geçmişte seçim ittifakı yaptık. Koalisyon hükümetleri de kurduk. Biz uzlaşmacı bir partiyiz aslında” dedi.

”Engelli seçim sistemi yüzde 10 barajı kaldırımlı”diyen Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Ümit ediyorum iktidar bu talepleri dikkate alır. Biz prensip olarak başkanlığa karşı olmadığımızı ifade etmiştik. Ama bugünkü Başkanlık sistemi ‘tek güç bende’ mantığıyla çıkarıldı. Parlamento hemen hemen saf dışı bırakıldı. TBMM tek bir kişiyi değil, 80 milyonu temsil etmeli. Saadet Partisi olarak güçlü bir TBMM’den yanayız. Seçim barajı tamamen kaldırılmalı. Meclis milletin aynası olmalıdır. Bütün yasal düzenlemeler gücün değil, iktidarın değil, hukukun üstün tutulması mantığıyla yürütülmeli” ifadelerini kullandı.

Hükümetin OHAL’in sınırları dışına çıktığını OHAL dönemimde her şeyi oldu bitti’ye getirdiğini savunan Karamollaoğlu  OHAL döneminde yapılan yapılan düzenlemeleri Anayasa Mahkemesi dahil hiçbir kurumun sorgulamadığını söyleyen Karamollaoğlu oldu bitti diktatörlük dönemi olmadığını vurguladı. Anayasa Mahkemelerinin yetkisinin hatırlatan Karamollaoğlu, “Olağanüstü Hal eğer Türkiye’de hukukun bütünüyle rafa kaldırıldığı bir dönem değil ise Anayasa Mahkemesi varlığını hissettirmeli. OHAL’in süresiyle de ilgili sıkıntılar var. Ne zaman bitecek belli değil. Seçim kararı alındığı andan itibaren hangi şartlar olursa olsun OHAL kalkması icap eder” şeklinde konuştu.

Hazine yardımı ile ilgili düşüncelerini aktaran Karamollaoğlu, “Seçimlere girme hakkı olan tüm siyasi partiler belli kriterler ışığında hazine yardımından yararlanmalı. Nasıl olacağı ile ilgili de bu meselenin ciddi olarak ele alınıp tartışılmasına bağlı. Yüksek Seçim Kurulu kaç partinin seçime gireceğini açıkladığı zaman o partilerin seçim propagandasını yürütebilecek kadar bir hazine yardımı alması adaletin gereği diye düşünüyorum.” dedi

Saadet Partisi olarak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ortak aday olarak Abdullah Gül isminin konuşulduğunu soran gazetecilere Karamollaoğlu, ”Herkes bilsin ki biz cumhurbaşkanlığı için aday göstereceğiz. Önce kendi kadrolarımız içinde adaylara bakacağız. Kendi kadrolarımız içinden çıkacak adaylar hakkında da kamuoyunun tavrının ne olacağına bakıyoruz. Biz Saadet Partisi olarak kazanabileceğimiz en güçlü adayı destekleyeceğiz. Ben şimdiye kadar kendi inisiyatifimle hiç aday olmadım. Ne milletvekilliği ne de belediye başkanlığında şimdi de düşünmüyorum. Şartlar ne gösterir bilinmez. Ortak adaya gelince; Cumhurbaşkanlığı için ‘ortak aday’ kamplaşmaya neden olabilir. Onun için biz bir aday çıkaracağız. Çıkardıktan sonra diğer partiler ne yapar bunu bilemem. Seçimlere gidilirken kamplaştırıcı ifadeler yerine daha çok ilkeler üzerinden gidilmesinden yanayız. Biz herkese hitap edecek bir aday olmalı diye düşünüyoruz”dedi.

İlginizi Çekebilir

Kayseri’den Elazığ’a Yardım Ekipleri Gönderildi

Kayseri Büyükşehir Belediyesi de 2 iş makinesi 4 personel, AFAD 2 araç 12 personel, itfaiye 3 araç 8 personel, İl Sağlık Müdürlüğü 3 ambulans 9 personel, sivil toplum kuruluşları da 3 araç 8 personelin bölgeye hareket ettiği öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir