Kayseri Haber / Sağlık / Ramazandan Önce Kesinlikle Diş Doktoruna Görünün!

Ramazandan Önce Kesinlikle Diş Doktoruna Görünün!

Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Beyser Pişkin, oruçluyken tükürük salgılarının düşüş içerisine girmesi sebebinden dolayı diş çürümelerinde büyük oranda artışın söz konusu olabileceğinin altını çizerek, ramazan ayına girmeden önce gerekli diş bakımlarının tamamının gerçekleştirilmesinin çok büyük önem teşkil ettiğini vurguladı.

Oruç tutarken tükürük salgısının normal şartlara göre büyük oranda azaldığını, bunun ağız içi asidik ortamda artış yaşattığını ve çürümelere karşı çok hassas bir ortam yarattığını ifade eden Pişkin, ramazan ayında iftar ve sahurdan sonra diş fırçalanırken bununla birlikte dilin de fırçalanması gerektiğine dikkat çekti.

Pişkin, Ramazan ayına girmeden önce herkesin diş hekimlerine gidip genel bir çürük, dolgu, köprü, protez bakımlarını yaptırması gerektiğini belirtti. Diş sağlığıyla ilgili problemleri gidermeden oruç dönemine girmemenin gerekli olduğu noktasına değinen Pişkin, özellikle dişte çürük bulunuyorsa, dolgularının kesinlikle ramazan ayından önce yapılması gerektiğini iletti.

Ağız kokusunun temel sebebinin diş ve diş eti problemleri olduğunu, fakat oruçluyken bazı enzimlerin meydana çıkması ve açlık yüzünden ağız kokusunda yoğun bir artışın meydana gelebileceğini ileten Pişkin, oruçluyken tükürük salgısında düşüş oluştuğunu ve gün içerisinde suyla çalkalandığı takdirde ağızdaki asidik ortamın nötürleneceğini, bununla birlikte ağız kokusu ve çürük riskinin doğru orantı da düşeceğinin altını çizerek, günde en az 1 defa ağzın suyla çalkalanması gerektiğini aktardı.

 

İlginizi Çekebilir

Tuz Tartışmasına Kayseri’de Girdi!

Son günlerde gündeme hızla oturan ve her doktorun farklı bir şey söylediği tuz tartışmasına yönelik Kayserili doktordan açıklama geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir