Kayseri Haber / Kayseri / Prof. Dr. Nihal Hatipoğlu, Erken Ergenliğe Dikkat Edilmesi Gerektiğini Söyledi!

Prof. Dr. Nihal Hatipoğlu, Erken Ergenliğe Dikkat Edilmesi Gerektiğini Söyledi!

Değişmekte olan ve hızla değişmeye devam eden yaşam tarzı ve çevresel etkenlerin de vermiş olduğu etki beraberinde erken ergenlik olaylarının son zamanlarda çok hızlı bir şekilde artış gösterdiğini aktaran Acıbadem Kayseri Hastanesi Çocuk Endokrinoloji Uzmanı Prof. Dr. Nihal Hatipoğlu, Ergenliğin kız çocuklarda meme gelişimi, erkeklerdeyse yumurta büyümesiyle ilk işaretlerini ve sinyallerini yaktığını aktaran Hatipoğlu, bunların ardından cinsel olgunlaşma, boyun hızlı bir şekilde uzayış göstermesiyle ergenliğin başladığını belirtti.

Normal şartlar altında kız çocuklarında ergenlik 10, erkek çocuklarında 11 yaş seyirlerinde belirtiler kendini göstermeye başlamaktadır diyen Hatipoğlu, kızlarda 8 yaş erkeklerde 9 yaşdan önce görülmesine “erken ergenlik” adı verildiğini belirtti.

Erken ergenliğin fark edilmesi durumunda kesinlikle bir uzmana başvuruda bulunulması gerektiğini söyleyen Hatipoğlu, ergenlik belirtilerine yönelik şunları söyledi, Kız çocuklarında 8 yaşından önce meme de büyüme varsa bu ergenlik habercisidir, memede ağrı veya herhangi bir hassasiyet, erkek çocuklarda testisin büyümesi ergenliğe işaret etmektedir.  Aynı şekilde genital veya koltuk altı kıllanmasının erken safhalarda olması, çocukta erişkin vücut kokusuna benzer bir ter kokusu yer edinmesi, yüzde, sırt veya göğüste ergenlik sivilcelerinin kendini göstermesi., hızlı boy uzaması gibi birçok nedenin ergenliğin belirtisi olduğuna değindi.

Erken ergenliğin, bir çok hastalığa sebebiyet verebilecek olduğunu aktaran Hatipoğlu, erken ergenlik tedavisinin yapılabildiğini de belirtti.

İlginizi Çekebilir

Kayseri’den Elazığ’a Yardım Ekipleri Gönderildi

Kayseri Büyükşehir Belediyesi de 2 iş makinesi 4 personel, AFAD 2 araç 12 personel, itfaiye 3 araç 8 personel, İl Sağlık Müdürlüğü 3 ambulans 9 personel, sivil toplum kuruluşları da 3 araç 8 personelin bölgeye hareket ettiği öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir