Kayseri Haber / Kayseri / Prof. Dr. Ersan Şen: “Hukuktan vazgeçmek ile karşı karşıya kalırsınız”

Prof. Dr. Ersan Şen: “Hukuktan vazgeçmek ile karşı karşıya kalırsınız”

Ceza Hukuku Uzmanı Prof. Dr. Ersan Şen, siyaset gündeminde olan ve büyük tartışma konusu halini almış olan idam cezasına yönelik, Cezai mahiyette akademik seviyede idam cezasını savunmakta olan bir hukukçu olduğunu belirtirken, iddialı bir söz söyleme arzusunda olmadığını ve bunu istemediğini aktardı. Ardından idam cezası getirildiği takdirde, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin bağlayacı karaları yüzünden bir hukuk devleti ilkesinden, hukuktan vazgeçmek ile karşı karşıya kalınabileceğine değindi. Bundan dolayı bu konunun siyasi kaygılarla gündemde olmaması gerektiğinin altını çizdi.

Kayseri’de Yeni Ufuklar Kültür Sosyal ve Yardımlaşma Derneği aracılığıyla Kültür ve Turizm Müdürlüğü Konferans Salonunda Yeni anayasa ve referandum süreci konulu referandum düzenlendi. Konferans kapsamında konuşma yapan Şen, TBBM aracılığıyla kabul edilmiş olan toplam 18 maddesi bulunan Anayasa Değişikliği ve Referandum sürecine yönelik görüş paylaşımında bulundu.

Son zamanlarda gündeme tekrardan oturmuş olan idam hakkında açıklamalar yaptı. İdam cezasının getirilmesinin AİHM ve bununla eş zamanlı olarak konseyin bağlayıcı karalarından direkt olarak vazgeçmek, bu kararları reddetmenin devamında geleceğini belirtti. Hukuğun olmadığı yerde, hayat, düzen olmaz diyen Şen, keyfiliğin olacağını ve güvenliğin çok düşük olacağını savundu.

Cumhurbaşkanlığı yemininin devam edecek olduğunu ve bununda ayrı bir ihtimalde olacak değişiklikte problem olarak gün yüzüne çıkacak olduğunu belirten Şen, Cumhurbaşkanlığın tarafsızlık yemini, andı durduğu süre boyunca tarafsızlığının devam etmek durumunda olduğunu ve bunun bir zorunluluk olduğunu kaydetti.

İlginizi Çekebilir

Polis memurunun cenaze töreninde duygulandıran feryat: Baba bizi bırakma

Geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden polis memuru için emniyette tören düzenlendi. Törende merhum polisin üçüz çocuklarının "Baba bizi bırakma" feryadı ise duygusal anlar yaşattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir