Kayseri Haber / Siyaset / Özgür Özel, Binali Yıldırım’ın Grup Başkanı Olamayacağını Dile Getirdi!

Özgür Özel, Binali Yıldırım’ın Grup Başkanı Olamayacağını Dile Getirdi!

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Genelkurmay ana davasına, CHP olarak müdahilik dilekçesini sunduklarını iletirken, Anayasal düzeni ortadan kaldırıp yok etmeyle ilgili darbenin hedefinin belli olduğunu, bu belliyken de her bir vekilin ayrıca müdahilik talebi yapacağını belirttii.

Özel, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, AK Parti 3. Olağanüstü Büyük Kongresi’ne parti olarak hiçbir şekilde temsilci göndermediklerini dile getirdi.

Anayasa değişikliğiyle cumhurbaşkanın partisiyle bağının tamamen ortadan kaldıracak olan hükmün çıkarıldığını ileten Özel,  Cumhurbaşkanı Seçim Kanununun 4.maddesinin, Cumhurbaşkanı olarak seçilen kişi eğer bir partiye aitse o partiyle bağının kesileceğini ifade ettiğini, Anayasadaki bağlayıcılığın ortadan kalktığını fakat Cumhurbaşkanlığı Seçim Kanunu 4. maddesinin halen durduğunu vurguladı.

Özel, öncelikle bu maddenin de ortadan kaldırılmasının gerekli olduğunu ileterek, yapılan işin tam kanunsuzluk halinin devam ettiğini iddia etti. Siyasi Partiler Kanunu’nun 32.maddesinin, siyasi partilerin MKYK üyelerinin o partinin Meclis’te bulunan parti grubunun yönetim kurulunda görev alamayacağını düzenlediğine dikkat çeken Özel, Binali Yıldırım’ın MKYK’ya girdiği takdirde, grup başkanı olamayacağını ileri sürdü. Eğer grup başkanı olursa, bu sefer de MKYK üyesi olamayacağını dile getirirken, AKP’ye uyarı yaptıklarını vurguladı.

İlginizi Çekebilir

“Memduh Boydak, FETÖ’nün yarım kalan yemeğini FETÖ’nün kaşığıyla yedi”

Ünlü iş adamı FETÖ’nün Kayseri'deki örgüt şeması mahkemeye verdi. Tutuklu sanık Ahmet M.’nin etkin pişmanlıkta bulunduğu ifadeleri kapsamında tahliyesine karar verildi, duruşması Mart ayına erteledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir