Kayseri Haber / Sağlık / Oruç Tutarken Tokluk Hissi Sağlayan Tavsiyeler!

Oruç Tutarken Tokluk Hissi Sağlayan Tavsiyeler!

Ramazan’da yapılan en büyük hatanın uyku bölünecek diye sahura kalkmamak olduğunu dile getiren Yüksek, bir diğer hatanın ise uyumadan önce yeyip sonra uyumak olduğunu Dile getirdi. Her iki durumun da vücuda fazla şekilde yüklenerek sindirim sisteminin dengesinde problemler ortaya çıkardığını ileten Yüksek, Oruç tutarken sahurun ihmal edilmemesi gerektiğini vurguladı.

Yumurta, az tuzlu peynir çeşitleri, süt, ve tam tahıllı ekmek ya da tostun sahur sofralarında tercih listelerinin en başında gelecek en iyi seçenekler olduğunu vurgulayan Yüksek, Zeytinin tuzlu bir besin olduğundan dolayı susama hissini artırdığına dikkat çekti. Yerine cevizin tercih edilebileceğine değinirken, Fazla şekerli ve hamurlu yiyeceklerin de daha çok acıkma hissi yaratacağı noktasına değindi.

Oruç açarken, acele etmenin en büyük hatalar arasında yer aldığını ileten uzman diyetisyen, Hızlı yemekten kaçınmak gerektiğini, yiyeceklerin ve içeceklerin iyice çiğnenmesi gerektiğini ve birden bire yemeklere yüklenilmemesi gerektiğini vurguladı. 1 adet hurma ya da zeytinle oruç açıldıktan sonra yağlı ve tuzlu olmayan çorbayla devam edilmesi gerektiğini iletti.

İftardan sonra ise bitki çayı içerek rahatlık hissi oluşturulacağını ileten Yüksek, 1 bardak rezene çayının hazmı kolaylaştıracağının altını çizdi.

İlginizi Çekebilir

Tuz Tartışmasına Kayseri’de Girdi!

Son günlerde gündeme hızla oturan ve her doktorun farklı bir şey söylediği tuz tartışmasına yönelik Kayserili doktordan açıklama geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir