Kayseri Haber / Kayseri / Op. Dr. Duran: “Kanser bıçak vurulunca yayılır bilgisi yanlış”
KAYSERİ DÜNYAM HASTANESİ GENEL CERRAHİ UZMANI OP. DR. MAHMUT DURAN, HALK ARASINDA YAYGIN OLAN ‘KANSERİN BIÇAK VURULDUĞUNDA YAYILDIĞINA’ DAİR İNANIŞIN GERÇEĞİ YANSITMADIĞINI SÖYLEDİ. (SELMA KARA/KAYSERİ-İHA)

Op. Dr. Duran: “Kanser bıçak vurulunca yayılır bilgisi yanlış”

Kayseri Dünyam Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mahmut Duran, halk arasında yaygın bir şekilde bulunmakta olan kanserin bıçak vurdukça yayılmakta olduğu düşüncesinin hiçbir gerçekliğinin bulunmadığının altını çizdi.

Check – Up veya erken teşhis kültürü olmadığından dolayı, bireylerin hastalığın ilerleyen aşamalarında doktorlara başvuruda bulunduğunu ve buna bağlı olarak ameliyat yapıldığı için kanserin yayıldığını düşünmüş olduklarının altını çizen Duran, Kanserin, özellikle Türk milletinde erken zamanda teşhis edilmediğini belirtti. Bununda rutin muayenelerin geç yapılmasına veya hiç yapılamamasına sebebiyet verdiğini aktaran Turan,aynı zamanda bunun check up ların yapılmadığının anlamına geldiğini belirtti.

Bir örnek veren Duran, öksürürken boğazından kan gelen bir hastanın kanser olmak aklının bile ucuna gelmiyor örneğini verdi. Sürekli kulaktan duyma tedaviler aracılığıyla aktarlara gidildiğini belirten Turan, bu kapsamda zaman geçtiğini belirtti. Onların etkisi olmadığını gördükten sonra hastanın doktora başvurduğunu belirtti. Fakat 1 yıl önce başlanan tedavi ve 1 yıl sonra başlanan tedavinin arasında uçurum kadar fark olduğunu belirten Turan, Bazı tümörlerin tedavilerle vücuttan uzaklaştırıldığını fakat yayılmış olan tümörlerin kesinlikle hiçbir şekilde uzaklaştırılamadığını aktardı.

Duran, Tümörde metastaz olduğunda, yani karaciğerde, kemikte bir yayılma mevcutsa, artık o hasta için 6 veya 8 aya yakın bir ömür biçilmektedir dedi. Evre 4 adı verilen kanser vakalarında ameliyatın gerçekleştirilebilecek olduğuna değinen Duran, bu hastaların çoğunda bağırsak tıkanıklığının olduğunu ve bu tıkanıklığı açma amacıyla ameliyat yapıldığını belirtti.

Mide ve  safrada tıkanıklık olunca da ameliyat yapıldığını ileten Duran, bu kapsamda açmak amaçlı ameliyatta hastanın beklentisinin tamamen iyileşmek olduğunu ve bu kapsamda metastaz yaptığından dolayı artık iyileşmek mümkün olmamaktadır. Bununla birlikte, iyileşilmediği için “Doktor bıçak vurdu, hastalık ilerledi” duyumlarının çoğaldığını kaydetti. Doktorun suçu değil, hastanın geç kalmasından dolayı olmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Kayseri’den Elazığ’a Yardım Ekipleri Gönderildi

Kayseri Büyükşehir Belediyesi de 2 iş makinesi 4 personel, AFAD 2 araç 12 personel, itfaiye 3 araç 8 personel, İl Sağlık Müdürlüğü 3 ambulans 9 personel, sivil toplum kuruluşları da 3 araç 8 personelin bölgeye hareket ettiği öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir