Kayseri Haber / Eğitim / Öğrenciler Hem Okuyor, Hem Üretim Yapıyor!

Öğrenciler Hem Okuyor, Hem Üretim Yapıyor!

Özel sektörle birlikte işbirliği içerisinde tek bir alanda eğitim veren tematik meslek liselerinde öğrenciler eğitimlerine büyük bir memnuniyetle devam ederken, eğitim görürken, üretim yapmanın ise memnuniyetiyle birlikte yaşıyorlar.

Türkiye genelinde 17, İstanbul’da 6 adet açılan tematik meslek liselerinin tanıtımı dün TASEV Ayakkabı ve Saraciye Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirildi. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, 2016 yılında göreve geldiğinde sektör temsilcileriyle görüşerek onların taleplerini birer birer dinlediklerini ve bunun sonucunda da tematik meslek lisesi projesinin geliştirildiğini belirtti.

Okul – sanayi proje sayısının yoğun bir şekilde artış gösterdiğini dile getiren Yelkenci, 100’ün üzerinde atölye meydana getirildiğini, liseden mezun olacakların istihdamına çok büyük ölçüde önem verildiğinin altını çizerek, Ayakkabıcılara usta öğrencileri gönderin diyeceklerini, hangi alanda çalışıyorsak o alanda usta öğretici isteyeceklerini kaydetti. Sektörle birlikte en güzel modellemenin Türkiye’de yapılması için kesinlikle canlarını dişlerine takacaklarını emin bir şekilde ileten Yelkenci, Her tematik lisenin kendi rengini oluşturup, meydana çıkaracağını belirtti.

Tematik okullarda her yıl en fazla 30 öğrenci olmak üzere 3 sınıf açılmasına izin verilecek. Okulan başvuran adayların TEOG ve yetenek puanları dikkat dahilinde olacak. Sektör temsilcisi okul yönetiminde kendini gösterecek. Kariyer günlerinden bütçeye kadar çok fazla konuda öğrencilerin gelişimini yakın bir şekilde takibe alacak. Bu liselerde eğitim gören öğrencilerin tamamının istihdam edilmesine katkı da bulunulacak.

İlginizi Çekebilir

Rektöre Batmaz soruşturması

Erciyes Üniversitesi Rektörü Muhammet Güven ve yardımcısı Murat Doğan hakkında "FETÖ üyesi olmak" suçundan soruşturma başlatıldı. Dosyada, Güven'in FETÖ'nün sivil imamlarından Kemal Batmaz'ın ağabeyi Şakir Batmaz sayesinde rektörlüğe seçildiği bilgisi yer aldı. Seçim süreciyle ilgili tanık ifadeleri de dosyaya girdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir