Kayseri Haber / Gündem / Nuh Elmacıoğlu Fetö’den 8 Yıl 9 Ay Hapis Cezası Aldı!

Nuh Elmacıoğlu Fetö’den 8 Yıl 9 Ay Hapis Cezası Aldı!

Kayseri 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde işlenen davada tutuksuz yargılanmakta olan 53 yaşındaki Elmacıoğlu Şirketler Grubu ortaklarından Nuh Elmacıoğlu ve avukatları hazır olarak ulundu. Ünlü akademisyen – hukukçu Prof. Dr. Ersan Şen’in’de avukatlar arasında yer alması dikkatleri üzerinde topladı.

5 Eylül 2013 tarihinde İstanbul Fatih’de Asya Katılım Bankası’na, ABD’de yer alan bir okula bağış olarak toplamda 242.950 $ yatırdığı iddiasıyla yargılanmakta olan Nuh Elmacıoğlu, 1 Şubat’ta görülen mahkemenin ilk duruşmasında kendisinin kesinlikle böyle bir havalede bulunmadığını ve Kayseri’de esnaf olduğunu dile getirdi. Yapmış olduğu ticaret gereğince çok sayıda bankayla iş yapmakta olduğunu, Bank Asya ile de katılım bankası olduğundan dolayı çalıştıklarını, 2’si kız olmak üzere 3’üz çocuğunun olduğunu ve 2011 yılında ABD’de okuduklarını iletti.

2015’in başında oğlunu okuldan aldığını ileten Elmacıoğlu, 2013 yılı Ağustos ayında çocukların eğitim görmekte olduğu okulun yetkilerinin Kayseri’de toplantı yaptığını, Okulun ihtiyaçları için projeleri göstererek belirli bir miktarda yardım talep ettiklerini ve 50.000 $ dediklerini, indire indire 20.000 $’ı kabul ettiğini belirtti.

Söz konusu rakamın 10.000$’ını peşin olarak verdiğini ifade eden Elmacıoğlu, 2013 Eylül ayında ise gayrimenkul devir teslimi için İstanbul’a gittiğini ve 3 Eylül 2013’de ise ABD’de ki okulun yönetici olan Cüneyt İllez’in aradığını, kendisine “Nuh bey 10.000 $’ı resmiyete dökelim, orada bulunan Bank Asya’da bir dekont imzalayın” dediğini. Kendisinin yolda olduğunu söylemesine rağmen 5 dakikalık bir iş olduğunu söyleyip ısrar ettiğini iletti.

Bankanın Fatih Şubesi’ne gittiğini, Cüneyt denilen şahısla konuşurken telefonu bankanın müdürüne verdiğini ve kısa bir görüşme yaptıklarını. Ardından ise müdürün bir dekonta imza atmasını istediğini, boş olduğunu düşündüğü bir dekonta imza attığını, ne makbuz nede bir dekont aldığını vurgulamıştı.

Bankada o kadar parası olmadığını ileten Elmacıoğlu, yeni ifadesinde ise Hesaplarında öyle bir aktarımın olmadığını, bir anlık gafletle imza attığını, kumpasa mı geldiğini anlamadığını, Bakmadan o dekontu imzaladığını, 27 Eylül 2013 tarihinde kızlarının okuduğu okula 2.000 $ hibe olarak gönderdiğinin doğru olduğunu, 2015 yılında kendisinin Emniyete davet ettiklerinde o zaman soruşturma konusu olarak ön plana çıkan 242.950 $’dan, böyle bir paradan TL olarak haberim oldu. 2017 yılındaki soruşturmada ise dolar olduğunu öğrendim şeklinde ifade verdi.

Karar verileceği uyarısıyla son sözü sorulan Elmacıoğlu Şirketler Grubu ortaklarından olan Nuh Elmacıoğlu, Devletin yanında yer aldığını ve tüm bildiklerini doğru bir şekilde anlattığını, ilk bilgi sahibi olarak sonra ise şüpheli olarak ifade verdiğini, bildiği isimlerin hepsini söylediğini, bir hata yaptığını ve çocuklarını okullarına gönderdiğini ifade etti.

Mahkeme heyeti, yapılan yargılamanın ardından tutuksuz yargılanan Elmacıoğlu’na “Silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan dolayı oy çokluğuyla 8 yıl 9 ay hapis cezası verdi. Elmacıoğlu, duruşma salonundaki adliye polisi tarafından kelepçe takılarak cezasına çekmek üzere cezaevine gönderildi.

İlginizi Çekebilir

Recep Bebek Yaşama Tutunmak İçin Yardım Eli Bekliyor!

Kayseri'de Örs ailesinin evlendikten 15 yıl sonra tüp bebek yöntemiyle kucaklarına aldıkları Recep bebeğin böbrek üstü kanser hastalığı nüksetti. Recep bebek, kanseri yenmek için yardım eli bekliyor...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir