Kayseri Haber / Asayiş / Muş Varto’dan 7 TEOG Birincisi Çıktı!

Muş Varto’dan 7 TEOG Birincisi Çıktı!

TEOG Birincisi olduğu açıklanan Muş’a bağlı Varto bölgesinde ikamet eden Eda Beytaş, başarıda yalnız değil. Varto’da aynı Eda gibi soruları eksiksiz bir şekilde tamamıyla doğru yapan 6 öğrenci daha bulunuyor. Dilan Çetun, Ayşenur Güneş, Dicle Tunç, Yasin Özçelik, Serhat Aslan ve Aleyna Yıldız, TEOG 2. dönem sınavında öğrencilere sorulan 120 sorunun tamamını hatasız bir şekilde yaparak, çok büyük bir başarı altına imzalarını attı.

Varto İlçe Emniyet Müdürlüğü İnternet Sitesinde, Varto’dan TEOG sınavında  7 Türkiye birinciliği başlığıyla paylaşılan makalede, çocukların duyurusu yapıldı. Sınav sonuçları ise resmi olarak Haziran ayının ilk haftasında açıklanacak.

Vartolu öğrencilerin çoğu yoksulluk sınırında ve mezra ile köylerde ikamet ediyorlar. Kimi hafta sonları çobanlık yapıyor, kimi ise evlere temizliğe gidiyor. Bu şekilde aile bütçesine katkı da bulunan çocukların yanında, 3 aylık başarı bursu alanlar ise parasını babasına veriyor.

İmkansızlığı tamamıyla avantaja ve artıya çeviren çocukların başarılarının altında yatan çok büyük acı gerçek ise şu cümlede gizleniyor. “urada hayat o kadar zor ki. Hayatımızı kurtarmak için tek şansımız okumak.”

Varto Atatürk Ortaokulu’nda eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam eden Dilan Çetun ve Dicle Tunç, hem sınıf, hem de sıra arkadaşı. Dilan Çetun’un %75 oranında görme kaybı ve böbrek hastalığı bulunan babası işte çalışamıyor. Annesi ise evlere temizliğe giderek ev geçimini sğalıyor. Hafta sonları evlere temizliğe giden annesine yardım eden Dilan, komşuları tarafından verilen çalışma masasıyla birlikte sınava hazırlandı. Annesinin anlatımıyla soba bulunmayan bir odada, gece saat 2’lere kadar çalıştı.

Dilan başarısını şu şekilde anlattı;

“Gece 1’e hatta 2’ye kadar çalıştım. Dersleri iyi dinleyip evde de tekrar yaparsanız bu kalıcı oluyor. Alnımın akıyla çıktım sınavdan. Hedefimde, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi var. Hayalimse, haksızlığa ve adaletsizliğe dayanamadığım için savcı olmak… Doğu’da okumazsan, baban sana belli bir yaşa kadar bakacak, sonra seni alıp başkasına verecek. (Babasına bakıp “Kusura bakma baba” diyor) “Babamdan öyle bir şey beklemiyorum ama onun da işi yok, bize nasıl bakacak? Ben de hem anneme hem babama yardımcı olmak için okumak zorundaydım..”

İlginizi Çekebilir

Kayseri’de Cinayet Vakası!

Polis ekipleri el fenerleri ile yerlerde boş kovan aradı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir