Kayseri Haber / Gündem / Misafir Öğrenciler, Kayseri Yemeklerine Çok Meraklı!

Misafir Öğrenciler, Kayseri Yemeklerine Çok Meraklı!

Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Meslek Edindirme Kursları (MELMEK) kapsamında açmış oldukları Kayseri Mutfağı adlı kursa, Kayseri’de eğitim ve öğretim faaliyetlerini sürdüren ABD ve Meksika uyruklu 2 bireyin de katılım gösterdiğini, söz konusu yemeklerin Türkiye sınırlarını aşmış olduğunu kaydetti.

Başkan Memduh Büyükkılıç, belediye olarak kültür, sanat ve eğitime son derece önem vermiş oldukları ve bundan dolayı 16 semtte 104 branşta meslek kursları düzenlemiş olduklarını özellikle Anadolu yemek Kültürünün kaybedilmemesi, öğretilmesi ve kuşaktan kuşağa aktarılması amacı güderek açılmış olan yöresel yemek, pasta ve tatlıları kursuna hanımların çok büyük ilgi ve alaka duyduğunun altını çizdi.

Kayseri Mutfağı ismiyle açmış oldukları kursların tam 12 yıldır aralıksız olarak devam ettiğini, bu kapsamda sadece yöresel yemek değil, Anadolu’nun çeşitli yerlerinde yemeklerin de kursiyerlere öğretilmekte olduğunu aktaran Büyükkılıç, Esenyurt ve İldem sosyal tesislerin açılan kurslar kapsamında Kayseri mutfağında kendini gösteren Kayseri’ye özgü yemek ve tatlıların öğretildiğini belirtti.

Usta öğreticilerle birlikte kursiyerlere haftanın 5 günü sabah ve öğleden sonra olmak üzere kurs imkanı tanınmaktadır. Bu kurslar artık Türkiye sınırlarında değil, Meksikalı ve ABD’li iki kursiyer Kayseri yemeklerini aktif olarak MELMEK’de öğrenmektedir. Meksika uyruklu Judith Herhandez ve Amerika uyruklu Shannon Lynn Horn, Kayseri yemekleri kursuna katılım gerçekleştirdi ve bizzat usta öğreticisinden ders alıyorlar. Bundan mutlu olduklarını aktardı.

Meksika uyruklu Judith, en çok mantı yapmayı sevdiğini ve mantı yemeyi de çok sevdiğini aktardı. Amerika uyruklu Shannon Lynn Horn ise yağlama ve yaprak sarmasını sevdiğini ve bu yemekleri kendi ülkelerinde de yaparak komşularını çok mutlu edeceklerini aktardı.

İlginizi Çekebilir

Kayseri’den Elazığ’a Yardım Ekipleri Gönderildi

Kayseri Büyükşehir Belediyesi de 2 iş makinesi 4 personel, AFAD 2 araç 12 personel, itfaiye 3 araç 8 personel, İl Sağlık Müdürlüğü 3 ambulans 9 personel, sivil toplum kuruluşları da 3 araç 8 personelin bölgeye hareket ettiği öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir