Kayseri Haber / Eğitim / Milyonlar Yarın Karne Alıyor Peki Ailelerin Ne Yapması Lazım

Milyonlar Yarın Karne Alıyor Peki Ailelerin Ne Yapması Lazım

Yarıyıl tatiline girecek milyonlar heyecanlı hem bütün dönemim yorgunluklarını atacaklar hem de doyasıya eğlenecekleri 15 gün yarından sonra başlamış olacak. Karne alacak olan milyonlar karnemde kötü not var diye üzülürken bunun ile ilgili Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Psikolojik Danışman Nevzat Özer,  “Karne bir anlamda öğrenci ve aile açısından bir hasat zamanıdır. Aynı zamanda karne hem ailenin hem de çocuğun başarı ve başarısızlığına dair bir ipucudur. Karne aile ve çocuk arasında bir hesaplaşma olmamalı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Fatma Betül Sayan Kaya her fırsatta akademik başarının göklere çıkarılmasını eleştirir. ’Akademik başarı sadece bir araç’ Önceliklerimiz güvenli ve sağlam karakterli çocukların yetiştirilmesidir’ der. Bir çocuk için en değerli hazine, annesinin babasının onu sevdiğini ve ona değer verdiğini bilmesidir. Onları bu hazineden mahrum bırakacak suçlama ve cezalardan kaçınalım” dedi

Karnenin sadece bir araç olduğunu önemli olan şeyin aslında sevgi olduğunu vurgulayan Özer, ”Önceliklerimiz güvenli ve sağlam karakterli çocukların yetiştirilmek olmalı”dedi.

Kötü Karnenin Sırrı

Kötü karne getiren hiç bir çocuk zeki değil denemez sadece çalışmıyordur. Ders çalışması gerektiği zamanda başka bir eylem ile uğraştığı için kötü karne getiriyordur kötü karnenin sırrı budur. Karnedeki notlar öğrencin olduğu kadar öğretmen ve ailenin de almış olduğu notlardır. Karnesi kötü geldi diye hiçbir çocuğu cezalandırmayın bu durumu fırsata çevirin.

Kötü Karne Nasıl Fırsata Çevrilir 

Çocuğunuz kötü karne getirdiği zaman ona kızmak bağırmak yerine onu yarıyıl tatilinde yanınıza alarak ders çalışmasına yardım ederek onu desteklediğinizi ve  ne olursa olsun yanında olduğunuzu hissettirin. Karnedeki notları görünce cezalandırmak ve bağırmak yerine tam tersini yapın öbür dönem daha iyi bir karne getirirsin canım evladım deyip sarılın öpün çocuk düştüğü zaman yanında ailesi olduğunu hissetsin. Zorlukların üzerine çocuğunuz ile beraber gidin.

 

İlginizi Çekebilir

Polis memurunun cenaze töreninde duygulandıran feryat: Baba bizi bırakma

Geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden polis memuru için emniyette tören düzenlendi. Törende merhum polisin üçüz çocuklarının "Baba bizi bırakma" feryadı ise duygusal anlar yaşattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir