Kayseri Haber / Eğitim / Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Velilere Uyarı!

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Velilere Uyarı!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), velilere 1 Temmuz tarihinden sonra faaliyetlerinin yasa dışı bir şekilde ilerleyecek olması sebebiyle ilkokul veya ortaokul öğrencilerine ilişkin özel etüt merkezleriyle sözleşme imzalamamalarının gerekli olduğunu iletti.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB, ilkokul veya ortaokul öğrencilerine ilişkin olarak ön plana çıkan özel etüt merkezlerinin faaliyetlerinin 1 Temmuz 2017 tarihi sonrasında “yasa dışı” olarak ön plana çıkacak olması sebebiyle, velilere bu kurumlarla kesinlikle sözleşme imzalamamaları konusunda uyarıda bulundu.

MEB yetkililerinden almış olduğu bilgiler neticesinde, dershanelerin dönüşümünü öngörmekte olan kanun değişikliğinin ardından Ağustos 2015 tarihinde, yeni bir kurum şekli olarak özel öğretim kursları kendini gösterdi.

Daha önce meydana getirilen Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’nde, özel etüt merkezleri, öğrencilerin derslerine çalışmalarının gerçekleştirildiği ortamla birlikte eş zamanlı olarak sosyal, kültürel, sportif ve sanatsal faaliyetlere katılım gerçekleştirdikleri özel öğretim kurumları şeklinde açıklanmıştır.

Özel Öğretim Kurumlarına göre 1 Temmuz’un ardından ilkokul ya da ortaokul seviyesinde bulunan öğrencilerin derslerine çalışmalarına yardım etmek durumunda özel öğretim kurumu olarak faaliyetlerine devam eden özel öğrenci etüt eğitim merkezlerinin faaliyetlerinin devamının tespitinin gerçekleşmesi durumunda, bu kurumlar yasa dışı faaliyet gösteren kurumlar olarak ilk olarak brüt asgari ücretin tam 20 katı idari para cezası alacaklar. Buna karşın hala devam etmesi durumunda ise bu kurumlara sürekli kapatma cezası verilecek.

İlginizi Çekebilir

Rektöre Batmaz soruşturması

Erciyes Üniversitesi Rektörü Muhammet Güven ve yardımcısı Murat Doğan hakkında "FETÖ üyesi olmak" suçundan soruşturma başlatıldı. Dosyada, Güven'in FETÖ'nün sivil imamlarından Kemal Batmaz'ın ağabeyi Şakir Batmaz sayesinde rektörlüğe seçildiği bilgisi yer aldı. Seçim süreciyle ilgili tanık ifadeleri de dosyaya girdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir