Kayseri Haber / Gündem / Mehmet Özhaseki: “Deprem Japonlarda Olduğu Gibi Ninni Gelir”

Mehmet Özhaseki: “Deprem Japonlarda Olduğu Gibi Ninni Gelir”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, 2030 yılına kadar Marmara Denizi’nde oluşması beklenen depremin öncesinde çok büyük önlemlerin alınacak olduğunu ve son bir yüzyıl içerisinde 6 ve üzeri büyüklükte olan depremler dolayısıyla canını kaybeden kişi sayısının 81.637 olduğuna dikkat çekti.

Ardından, bataklıklar içerisinde inşa edilmiş şehirlerin depremden dolayı canları aldığını belirten Özhaseki, buna göz yumamayacaklarını vurguladı. Hazırlık yapmanın gerekli olduğunu, aksi takdirde çok zor durumda kalınacağını belirtti. Eğer depreme hazırlık yapılırsa, Japonlarda olduğu gibi depremin bir ninni hissiyatı vereceğine dikkat çekti.

Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü Kayseri Şubesi tarafından düzenlenmiş olan organizasyona Kayseri, Kırşehir, Nevşehir, Sivas, Yozgat ve Aksaray illerinden 110 tane yerel ve bölgesel medya mensubunun katılım gerçekleştirdiği Radisson Blu Otel’de yapılan toplantıya Özhaseki,  Ak Parti Grup Başkan Vekili ve Kayseri milletvekili Mustafa Elitaş, eski bakan ve Kayseri milletvekili Taner Yıldız, Kayseri Valisi Süleyman Kamçı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik ile protokol mensupları katıldı.

Toplantıda konuşma yapan Özhaseki, gelecek günlerde yapılacak olan şehircilik şurasını büyük ölçüde önemsemekte olduklarını aktardı. Şuranın tam 3 ay boyunca devam edeceğinin altını çizdi. Özhaseki, şura sonucu çıkacak olan bütün sonuçların bildiri halinde yayınlanacak olduğunu belirterek, İmar çalışmalarına değindi.

Bir takım yasal çalışmalar yaptıklarını aktaran Özhaseki, belediyeleri ve müteahhitleri doğrudan ilgilendiren imar yasasını değiştirmekte olduklarını vurguladı. 100 metrekare alana sahip bir evde imara dayanarak sayılmayanlar alanlar çıkarıyolardı. Balkonları bile gösterebilmektelerdi. Aynı zamanda İstanbul ve doğuda bulunan bir şehrin mevzuatı birebir aynıdır. Bu yönde değişiklik yapılacak ve her şehre farklı bir imar çıkartılacak.

İlginizi Çekebilir

Kayseri’den Elazığ’a Yardım Ekipleri Gönderildi

Kayseri Büyükşehir Belediyesi de 2 iş makinesi 4 personel, AFAD 2 araç 12 personel, itfaiye 3 araç 8 personel, İl Sağlık Müdürlüğü 3 ambulans 9 personel, sivil toplum kuruluşları da 3 araç 8 personelin bölgeye hareket ettiği öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir