Kayseri Haber / Eğitim / KPSS Puan Hesaplama 2017

KPSS Puan Hesaplama 2017

ÖSYM tarafından uygulanan KPSS Pazar günü yapıldı. Peki 2017 yılı KPSS Puan Hesaplama nasıl yapılmaktadır? KPSS’ye giren adaylar puanlarını sonuçlardan önce öğrenebilirler mi?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) aracılığıyla kamu kurum ve kuruluşlarının bazı kadro ve pozisyonlarında görev yapmaları için meydana gelen Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) A Grubu ve Öğretmenlik (Genel Yetenek – Genel Kültür Oturumu) Pazar günü gerçekleştirildi. Peki 2017 KPSS Puan hesaplama nasıl yapılmaktadır? Sınavın geçersiz sayılması durumları nelerdir? İşte tüm detaylar haberimizde…

Sınavda bulunan her test kendi içerisinde değerlendirmeye tabi tutulmaktadır. Her testte, örnek olarak Genel Yetenekte, doğru cevap sayısından yanlışın 1/4’i çıkarılarak ham puanlar meydana çıkacak, bu puanların ortalama ve standart sapmaları sonucunda ise standart puanlar sonucuna ulaşılacaktır.

KPSS P120 Puanı hesaplanırken kullanılacak olan yabancı dil standart puanının hesaplamasının yapılmasında, adayların ilgili yılın YDS İlkbahar Dönemi sınavı sonucu kullanılacaktır. KPSS P120 puan hesaplaması istemekte olan adayların YDS Puanlarının ortalama ve standart sapma değerleri, tüm yabancı diller için farklı bir şekilde hesaplanacak olup, söz konusu değerler hesaplamada kullanılarak adayların yabancı dil standart puanları meydana gelecektir.

Bir testte, en az 1 ham puanı bulunmayan adaylar, kesinlikle bu teste yönelik hesaplamalara alınmayacaklar ve bu adaylara bu teste yönelik hiçbir standart puan hesaplaması gerçekleştirilmeyecektir.

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı ya da yargı mercileri aracılığıyla iptal edilmesine karar verilen sorular değerlendirme dışına alınarak, geçerli soruların puan değerinin tekrardan saptanması suretiyle puanlama meydana gelecektir.

KPSS Puanı ise şu şekilde hesaplanacaktır

  • KPSS : Kamu Personel Seçme Sınavı
  • ASP : Ağırlıklı standart puan
  • X : ASP dağılımının ortalaması
  • S : ASP dağılımının standart sapması
  • B : ASP dağılımındaki en yüksek ASP

İlginizi Çekebilir

Rektöre Batmaz soruşturması

Erciyes Üniversitesi Rektörü Muhammet Güven ve yardımcısı Murat Doğan hakkında "FETÖ üyesi olmak" suçundan soruşturma başlatıldı. Dosyada, Güven'in FETÖ'nün sivil imamlarından Kemal Batmaz'ın ağabeyi Şakir Batmaz sayesinde rektörlüğe seçildiği bilgisi yer aldı. Seçim süreciyle ilgili tanık ifadeleri de dosyaya girdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir