Kayseri Haber / Emlak Haberleri / Konut Fiyatları Geçen Ay %1.22 Oranında Artış Gösterdi!

Konut Fiyatları Geçen Ay %1.22 Oranında Artış Gösterdi!

Türkiye dahilinde konut fiyatları Nisan ayında bir önceki aya kıyasla %1.22 oranında, 2016 yılının Nisan ayına göre ise %9.50 oranında artış gösterdi. Türkiye İş Bankası tarafından verilen destekle birlikte hazırlanan REIDIN – GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi ve REIDIN Emlak Endeksi nisan ayı sonuçları belirlendi.

REIDIN – DYODER YKFE’de, nisan ayında mart ayına kıyasla %0.46 oranında artış meydana gelirken, 2016 yılının Nisan ayına kıyasla ise %2,71 oranında, aynı zamanda endeksin başlangıç dönemi olarak kabul edilen 2010 Ocak ayına kıyasla ise %74,50 oranında artış yaşadı.

Nisan ayı genelinde İstanbul’un bir bölümünün bulunduğu Asya Yakası’nda yer alan markalı konut projelerinde %0.50 oranında, İstanbul’un diğer bölümünün yer aldığı Avrupa Yakası’nda yer alan markalı konut projelerinde de %0,23 oranında fiyat artışı sz konusu oldu. Endeksin başlangıç dönemine kıyasla İstanbul Asya projeleri, Avrupa’ya kıyasla %10,4 puan fazla artış yaşadı.

Markalı konut projelerinden gayrimenkul sahibi olan tüketicinin banka kredisi aracılığıyla söz konusu gayrimenkule sahip olma oranı, yani ipotekli satış oranı nisan ayında mart ayına kıyasla %2 oranında arttı ve %35 olarak meydana geldi. Nisan ayında senet kullanım oranı %47 olurken, peşinat kullanım oranı ise %18 olarak ön plana çıktı.

İlginizi Çekebilir

ERK GYO 38.Cadde Projesinde Ön Talep Toplamaya Başladı İşte Örnek Daire ve Planlar

Gelişen teknolojinin ve buna bağlı olarak insanların alışkanlıklarının tamamen baştan aşağı her gün yenilenmesinin sonucunda farklı bir şeyler ortaya çıkarmak amacıyla Kayseri / Talas'ta konumlandırılan 38. Cadde adı verilen proje, modern, elit ve lüks yaşamın kapılarını yatırımcılarına açıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir