Kayseri Haber / Eğitim / Kitaplar Artık Çiple Takip Ediliyor!

Kitaplar Artık Çiple Takip Ediliyor!

Kayseri İl Halk Kütüphanesi’nde hayata geçirilen RFİD akıllı kütüphane sistemiyle bir ilk altına imza atıldı.

Kütüphane kapsamında bulunan kitapların içerisine yerleştirilen çip aracılığıyla kütüphaneden çıkan kitabın nerede ve kimde olduğu çok kolay bir şekilde tespit ediliyor. Bu sayede ise aldığı kitabı zamanında kütüphaneye getirmeyen kütüphane üyelerine çok kısa zamanda ulaşım sağlanıyor ve ikaz ediliyor.

Sistem hakkında bilgi aktarımında bulunan 75. Yıl İlk Halk Kütüphanesi Müdür Yardımcısı Fikret Özberk, Çipin içerisinde yer alan radyo frekansları ve kitapları tanıma sistemiyle kitapların çok hızlı bir şekilde sayım işlemleri ve güvenlik işlemlerinin sağlandığını ve bu çiplerle internet üzerinden kitapların konum bilgilerinin öğrendildiğini aktardı.

Özberk, bu kütüphanenin çok çalışkan bir yer olduğunu, Türkiye’de okuma oranının düşük olmasının lafının tam tersine, 75. Yıl Kütüphanesi’nin günlük 3.000 üyeye hizmet verdiğini belirtti. 20.000 üyeye günde 1.000 kitap verdiklerini aktaran Özberk, Bankoda işlenmeyen kitapların kapıda hem görüntülü hem de sesli ikaz verdiğinin de altını çizdi.

İlginizi Çekebilir

Recep Bebek Yaşama Tutunmak İçin Yardım Eli Bekliyor!

Kayseri'de Örs ailesinin evlendikten 15 yıl sonra tüp bebek yöntemiyle kucaklarına aldıkları Recep bebeğin böbrek üstü kanser hastalığı nüksetti. Recep bebek, kanseri yenmek için yardım eli bekliyor...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir