Kayseri Haber / Eğitim / Kitap Okumaya Dikkat Çekme Amacıyla Sessiz Okuma Etkinliği Düzenlendi!

Kitap Okumaya Dikkat Çekme Amacıyla Sessiz Okuma Etkinliği Düzenlendi!

52. Kütüphane Haftası kutlamaları kapsamında İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüyle Milli Eğitim Müdürlüğü Sessiz Okuma etkinliği düzenlediler. Mimarsinan Parkı’nda düzenlenen Sessiz Okuma Etkinliği’ne İl Kültür Müdürü İsmet Taymuş, Milli Eğitim Müdürü Osman Elmalı katılımlarını gerçekleştirirken, etkinlik kapsamında yer alan öğrenci sayısı çok fazlaydı.

İl Kültür Müdürü İsmet Taymuş tarafından yapılan açıklamada, Kitap sevgisini ve kitap okumaya dikkat çekmeyi hedefleri dahiline aldıklarının altını çizdi. Bu sene bu amaçlarına inşallah ulaşacak olduklarını aktardı. Kütüphane Haftasının hayırlı olması dileklerinde bulunan Taymuş, daha çok okuyucu olması için tüm çabalarını sarf ettiklerini aktardı.

İl Milli Eğitim Müdürü Osman Elmalı ise, Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknoloji Genel Müdürlüğüyle birlikte Türkiye Kütüphaneler Derneği, Kütüphane Haftası olması sebebiyle yapılan protokol kapsamında 6.sı düzenlenmiş olan geleneksel kitap okuyoruz etkinliğinden dolayı bir arada bulunduklarının altını çizdi.

Asıl olan şeyin burada farkındalık oluşturup, daha çok okuyucu çekmek olduğunu aktaran Elmalı, diğer amaçlarının ise çocukların kitaplara dokunmasını ve bunu sevgiyle yapmasını sağlamak olduğunu aktardı. Bundan sonra da bu tür de etkinliklerin büyük bir hızla devamlılığını koruyacak olduğunu aktaran Elmalı, Ülkemiz üzerinde vatandaşların %31’inin hiç kitap okumadığını aktaran Elmalı, Türkiye üzerinde yer alan kütüphane sayısının 1.434 ve kahvehane sayısının 600.000 civarında olduğunun altını çizdi.  Daha önce kahvehanelerin adının Kıraathane olduğunu, Kıraathanenin ise Arapça’da okuma evleri, okuma odaları anlamına geldiğini, okumanın eskiden ırkımızda bir kültür geleneği olduğunu, kendilerinin bu kültürü yaymak amacı güderek bu tür etkinlikler düzenlediklerini aktardı.

İlginizi Çekebilir

Polis memurunun cenaze töreninde duygulandıran feryat: Baba bizi bırakma

Geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden polis memuru için emniyette tören düzenlendi. Törende merhum polisin üçüz çocuklarının "Baba bizi bırakma" feryadı ise duygusal anlar yaşattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir