Kayseri Haber / Ekonomi / Kıdem Tazminatı İle İlgili Şok Gelişme!

Kıdem Tazminatı İle İlgili Şok Gelişme!

Çalışma Bakanlığı tarafından tüm teknik çalışmaları sona eren Kıdem Tazminatı Fonu çalışması EKK’ye gönderildi. Kıdem tazminatının ana hatları, tüm detayları, net bilgileri Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında gerçekleştirilecek olan toplantıda belirleyecek. Sonrasından da işçi – işveren sendikalarının da bulunduğu Üçlü Danışma Kurulu ile bu bilgiler paylaşılacak.

Sabah tarafından yapılan habere göre, milyonlarca işçiyi ilgi ve alaka dahiline alan çalışmada çok önemli detaylar bulunuyor. Çalışanlar, kurulacak olan fondan birikimlerinin isterlerse tümünü, isterlerse de ihtiyacını parça parça çekebilecekler.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Çalışanlar isterse kullanırım diyeceği fakat 5 yıl beklediğinde de şu kadar olacağını bilecek olduğu bir hesabın söz konusu olacağını vurguladı.

Erken çekim ihtiyacının olduğu durumda ise hiç beklemeden parça parça çekebileceğini ileten Müezzinoğlu, Yeni sistem beraberinde ikili güvencenin söz konusu olacağını vurguladı.

EKK bu düzenleme önerisine ilave çalışması yapılması isterse tekrardan yapılabileceğini ileten Müezzinoğlu, Birey hesabına dayalı sistemde ortak görüşün söz konusu olduğunu, sistemin Bireysel Emeklilik Sistemi şeklinde işleyecek olduğunu ileri sürdü. Bu hesaba devletin de katkı sunacağını ileten Müezzinoğlu, Yeni sistem beraberinde biriken kıdem tazminatının devlete devir işlemlerinin yapılacağını iletti. Çalışanların düşük kıdemlerle işten çıkarılmasının önüne geçilecek. Çalışanın kıdemini kaybetme korkusunun da ortadan kalkacağına işaret eden Bakan, sözleşmesi sona erdiğinde kıdem kazanamayanların da paralarının birikmiş sayılacağını ifade etti.

 

İlginizi Çekebilir

Kayserili Kadın Girişimcinin Büyük Başarısı

Kayserili Kadın girişimci Zuhal Gözüküçük, İsviçre ve Fransa sınırında bulunan dünyanın en büyük parçacık fiziği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir