Kayseri Haber / Kayseri / Kayseri’ye İlk Cemre Ne Zaman Düşecek?

Kayseri’ye İlk Cemre Ne Zaman Düşecek?

Baharın gelmesini, beklentileri arasında yer edinmiş olan bireyler, ilk cemrenin düşüş tarihiyle yakından ilgilenmekteler. Bahar ve yaz aylarının gelmekte olduğunu belirten cemreler bu ay itibariyle ilk olarak havaya sonra suya ve toprağa düşecek. Mitolojik tarihimizde bahar ayının ilk gününü simge edinmiş olan cemre, ilk olarak havaya düşer. Halk arasında kor, ateş parçası olarak da bilinen bu betimleme, çok fazla bireyin ilgisi dahiline girmiş durumda.

Cemrenin düşmesi beraberinde havalarda yaşanacak olan ısınma ve bahara yapılan geçiş müjdesi gelir. 2017 yılının ilk cemresi 19 ve 20 Şubat tarihlerinde havaya düşmektedir. Yani bugün ilk cemrenin düştüğü kabul ediliyor. Belli aralıklarla ise suya ve toprağa cemreler düşecektir.

Cemre Düşmesi Nedir?

Kökeni Arapça olan cemrenin sözcük anlamı kor, ateş anlamına gelmektedir. Halk arasında ise bu durum sıcaklıkların artış göstermesi olarak bilinmektedir. Cemrenin ilkbahar ayları daha başlamadan hemen önce 7 gün aralıklarla havaya, suya ve ardından da toprağa hemen düştüğü bilinmektedir. Bu düşüş gösteren cemrelere aracılığıyla hava, su ve toprak da sıcaklık artışı yaşanır.

Halk arasında cemrenin ilk düştüğü tarihten sonra “Hıdırellez” ve “Nevruz” kutlamaları yapılmaktadır. Cemre düşmesi Türk kültür ve tarihinde çok büyük bir yer kaplamaktadır. Osmanlı devrinde Divan şairleri cemre düşeceği zamanlar önemli olan kişilere övgü içerikli şiirleri ithaf ederlerdi. Bu şiirlere ise cemreviye adı veriliyordu.

Kayseri’ye Cemre Ne Zaman Düşecek?

Cemre bugün havaya düştü. İkinci cemre 26-27 Şubat tarihlerinde suya düşecektir. En son olarak 3. cemre ise 5-6 Mart tarihlerinde toprağa düşecek. Cemreler birer hafta arayla düşecektir ve İlkbahar mevsiminin açılmasına sebebiyet vermektedir.

  • İlk Cemre – 19-20 Şubat Havaya
  • 2. Cemre – 26-27 Şubat Suya
  • 3.Cemre 5-6 Mart Toprağa düşmektedir.

 

İlginizi Çekebilir

Kayseri’den Elazığ’a Yardım Ekipleri Gönderildi

Kayseri Büyükşehir Belediyesi de 2 iş makinesi 4 personel, AFAD 2 araç 12 personel, itfaiye 3 araç 8 personel, İl Sağlık Müdürlüğü 3 ambulans 9 personel, sivil toplum kuruluşları da 3 araç 8 personelin bölgeye hareket ettiği öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir