Kayseri Haber / Sağlık / Kayseri’nin Şifalı Bitkisi Gilaburu’nun Faydaları

Kayseri’nin Şifalı Bitkisi Gilaburu’nun Faydaları

Son zamanlarda ülke genelinde adı sıkça duyulmaya başlayan ve neredeyse çoğu Kayserili’nin bildiği Gilaburu yapılan araştırmalar sayesinde kabuğu, suyu, ham hali dahi olmak üzere her haliyle oldukça yararlı bir meyve olarak karşımıza çıkıyor. Çoğunlukla İç Anadolu Bölgesi’nde yetişen meyve pek çok sağlık sorunun ortadan kaldırmaya yardımcı oluyor.

Gilaburunun Faydaları için dilerseniz özel markaların hazırlamış oldukları hazır meyve sularını tercih edebilir dilerseniz de ham meyvesini alıp bir süre suda beklettikten sonra suyunu sıkarak tüketebilirsiniz. İçeriğinin zengin oluşu kabuğunda da saklı olmasından dolayı dilerseniz kabuğunu çöpe atmayıp kaynatabilir ve bitki çayı olarak günlük tüketebilirsiniz.  İçeriğinde bulunan yüksek C vitamini sayesinde bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir, yaşayabileceğiniz gribal enfeksiyonların önüne de geçebilirsiniz. Böbrek rahatsızlıklarını yok etmede ve önlemede oldukça büyük bir faydası olan Gilaburu idrar enfeksiyonlarını önleme konusunda da etkili bir rol üstleniyor. Anti-kanserojen özelliği bulunan besin vücudunuzda oluşabilecek kanser hücrelerini engellediği gibi aynı zamanda farklı organlara yayılmasını da önlemektedir.

Vücudunuzun içerisinde yerleşmiş olan zararlı maddelerin vücudunuzdan atılmasını sağlamakla beraber böbrek ve safra taşlarının oluşmasını engeller. Bebek gelişiminde oldukça önemli bir yere sahip olan anne sütünün de Gilaburunun Faydaları arasında yer aldığı bilinmektedir. Ayrıca kadınsal sorunların başında gelen regl düzensizliklerinin ise bu meyve sayesinde ortadan kalmış olduğu da gözlenmiştir. Acımtırak tadından dolayı bir miktar şeker ile tüketebilir ham şeklinde alabileceğiniz faydayı aynı şekilde alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Tuz Tartışmasına Kayseri’de Girdi!

Son günlerde gündeme hızla oturan ve her doktorun farklı bir şey söylediği tuz tartışmasına yönelik Kayserili doktordan açıklama geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir