Kayseri Haber / Gündem / Kayserigaz’dan Ekonomik ve Güvenli Doğalgaz Kullanımı İçin Tavsiyeler!

Kayserigaz’dan Ekonomik ve Güvenli Doğalgaz Kullanımı İçin Tavsiyeler!

Kayserigaz Genel Müdürü Adem Dinçay, doğalgaz kullanmakta olan tüketicilerin faturalarının düşük gelmesi için ekonomik ve bir o kadar da güvenli doğalgaz kullanımıyla ilgili öneriler sundu.

Doğalgazın başlı başına ekonomik bir yakıt olarak ön plana çıktığını ileterek sözlerine başlayan Dinçay, alınacak ufak önlemlerle birlikte yakıt bedellerinin, faturaların çok daha düşük seviyelerde seyredebileceğini ifade etti. Alınacak olan bu bahsi geçen önlemlerin ilk başında bina yalıtımlarının geldiğini sözlerine ekleyen Dinçay, iyi bir yalıtım yapıldığı takdirde %40 oranında yakıt tasarrufu yapılabileceğinin altını çizdi.

Kalorifer peteği ile eşyaların arasında en az 30 – 40 santimetre boşluk bırakılması gerektiğini savunan Dinçay, radyatörden sıcak havanın aksi takdirde oda içerisinde her noktaya dağılamadığını iletti. Perdelerin de bununla beraber kalorifer peteklerinin üstünde kalması gerektiğini, yere kadar uzanan perdelerin kaloriferi kapatmaması için sağa ve sola çekilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Yıllık olarak kombi bakımının yapılmasının da ekonomik ısınma için büyük önem taşıdığını ileten Dinçay, Ancak yakıt tasarrufu için kominin türünün de önemli olduğunu dile getirdi. Kendilerinin Kayserigaz olarak çift kazanlı ya da yoğuşmalı kombilerin tercih edilmesi gerektiğini savunduklarını iletti.

Belirli bir dereceye ayarlanmış oda termostatıyla birlikte kombinin haberleşmesini ve iletişim kurmasını sağlayan sistemlerin çok daha ekonomik olabileceğini dile getiren Kayserigaz Genel Müdürü Adem Dinçay, Termostatların kombinin belli bir zaman diliminde çalışma göstererek, ayarlanan oda sıcaklığı çerçevesinde kendiliğinden stop almasını sağlayacağını, gün boyu devam eden bu durumun çok daha ekonomik faturalara sebep olacağını vurguladı.

Aynı zamanda Menfezlerin kapatılmamasını, bacalı kombi yerine hermetik kombi kullanılması gerektiğini, belirtti.

Güvenlik için de doğalgaz sızıntısı farkettiğiniz takdirde, ücretsiz ALO 187 hattının aranması gerektiğini hatırlattı. En geç 15 dakikada olay yerine gidip, gerekli önlemleri aldıklarını da vurguladı.

İlginizi Çekebilir

Kayseri’den Elazığ’a Yardım Ekipleri Gönderildi

Kayseri Büyükşehir Belediyesi de 2 iş makinesi 4 personel, AFAD 2 araç 12 personel, itfaiye 3 araç 8 personel, İl Sağlık Müdürlüğü 3 ambulans 9 personel, sivil toplum kuruluşları da 3 araç 8 personelin bölgeye hareket ettiği öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir