Kayseri Haber / Gündem / Kayseri’de Elektronik Sigara Kullanım Oranı Arttı!

Kayseri’de Elektronik Sigara Kullanım Oranı Arttı!

Sigara bıraktırdığı iddiasıyla, birkaç yıldır satışı yapılan elektronik sigaralar, Türkiye genelinde hızlı bir şekilde yayılmaktayken, Kayseri’de de çoğu kişi tarafından tüketilmeye başlandı. Resmi olmayan istatistikler sonucu Kayseri’de elektronik sigara kullanım oranı %13 seviyesinde artış gösterdi.

“Elektronik sigara patlıyor”, “Elektronik sigara ciğerde su topluyor” haberlerine karşılık hala elektronik sigara tüketen bireylerin sayısının artması şaşırtıcı bir durum olarak ön plana çıkıyor.

Çok sayıda elektronik sigara markası bulunurken, her markanın onlarca modeli var ve satış ağı çok geniş. Ülkemizde elektronik sigara satışı tamamen yasaklanmış durumda. İthalatı da kesinlikle yasaktır. Kullanım alanları da yine aynı sigara gibi, kapalı alanlarda yasaklanmıştır.

Elektronik sigara tüketicilerinden biri olan Hasan Aker ile yaptığımız elektronik sigara konulu röportajımızı yazının alt bölümünden okuyabilirsiniz.

Elektronik Sigara İçmeye Ne Zaman Karar Verdiniz?

Sigarayı çok tüketiyordum, hem sağlık hem de maddi açıdan verdiği zararlar doğrultusunda bırakmaya karar verdim. Birçok kez denesem de malesef başarılı olamadım. Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine elektronik sigaraya başladım. Yaklaşık 3 ay oluyor.

Elektronik Sigara, Sigarayı Bıraktırdı mı?

Evet bıraktırdı. Cihazı aldığım günden itibaren ağzıma kesinlikle sigara vurmuyorum. Çok az can istemesi olsa da, buna irademle karşılık verebiliyorum. Elektronik sigara yokken, can isteme seviyesi açlıkla aynı hissi yaratıyordu.

Elektronik Sigara Patlıyor Haberlerini Duydunuz mu?

Evet duydum. 1.5 yıldır kullanan arkadaşım da var. Henüz patlamadı. Bu patlama olayı cihazdan cihaza değişiklik gösteriyor. Mesela benim cihazımda devre kontrol sistemi var, fakat ucuz 40-50 TL’lik cihazlarda yok. Bu yüzden patlama olayları olabiliyor.

Sigaranın Verdiği Yan Etkilerden Kurtuldunuz mu?

Her şeyden önce sigara kokusundan ve dişlerimin sararmasından kurtulduğum için çok mutluyum. Aynı zamanda nefes alıp verişim rahatladı, spor yapabiliyorum. Sabahları daha dinç uyanıyorum ve artık kahvaltı yapabiliyor, yemeklerin tadını daha iyi alabiliyorum.

KayseriHaber.com | ÖZEL HABER

İlginizi Çekebilir

Kayseri’den Elazığ’a Yardım Ekipleri Gönderildi

Kayseri Büyükşehir Belediyesi de 2 iş makinesi 4 personel, AFAD 2 araç 12 personel, itfaiye 3 araç 8 personel, İl Sağlık Müdürlüğü 3 ambulans 9 personel, sivil toplum kuruluşları da 3 araç 8 personelin bölgeye hareket ettiği öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir