Kayseri Haber / Gündem / Kayseri’de Bulunan Asansörlerin %75’i Güvensiz!

Kayseri’de Bulunan Asansörlerin %75’i Güvensiz!

Kayseri Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Kamil Akçadırcı, 2016 yılında Kayseri genelinde periyodik kontrolü yapılmış olan toplam 8.392 adet asansör bulunduğunu belirtti. Periyodik kontrolü gerçekleştirilen 8.392 asansörden 6.290 tanesinin güvensiz olduğunu aktaran Akçadırcı, Güvensiz olan binaların güvenli duruma getirilmesi için yetkili kişilerin uyarıldığını belirtti.

Yönetmelikte belirlenmiş olan maksimum 30 gün süre içerisinde güvenli bir hal haline getirilmeyen asansörler, ilgili belediyeler tarafından mühürlenmektedir ve kullanımdan men edilmektedir.

İl Müdürü Akçadırcı, yönetmeliğin belirlemiş olduğu hususlar kapsamında insan ve yük taşıması amacıyla konumlandırılan asansörlerin, ilgili idarelerle protokol imzalamakta olan A tipi muayene kuruluşları tarafından her yıl periyodik kontrolünün yapılmasının zorunlu olduğu açıklandı. Bakanlığın, Asansör Takip Sistemi istatistikleri kapsamında Kayseri’de bakanlığın sorumluluğunda bulunan ve ilgili belediyelere tescili gerçekleştirilen 11.185 adet asansörün mevcut olduğunu aktaran Akçadırcı, 2016 yılı içerisinde toplam olarak 8.392 asansörün periyodik kontrolünün yapıldığını ve bu kapsamda güvensiz çıkan asansör sayısının 6.290 olduğunu belirtti.

Denetim sonuçları kapsamında Kayseri’de güvensiz asansör %75 civarındadır. Aynı dönem içerisinde periyodik kontroller sonucunda kusurlu olarak belirlenmiş 171 asansöre sarı renkli, hafif kusurlu olarak belirlenmiş 1.538 asansöre mavi renkli ve kusursuz olarak tespiti yapılmış 393 tane asansöre yeşil renkli etiket yapıştırılmıştır.

Güvensiz bir halde bulunan asansörlerin güvenli hale getirilmesi adına yetkililerin uyarıldığını aktaran Akçadırcı, öngörülmekte olan sürenin maksimum 30 gün olduğunu açıkladı. 30 gün süre boyunca eğer asansör güvenli hale getirilmezse kullanımdan men edilmektedir.

Kırmızı renkli güvensiz etiketi taşımakta olan asansörü kullandıran ve kullanılmasına izin veren bina yetkilisi (yöneticisine) 1705 sayılı yasa kapsamında minimum 917 TL, maksimum 36.759 TL idari para cezası uygulanmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Kayseri’den Elazığ’a Yardım Ekipleri Gönderildi

Kayseri Büyükşehir Belediyesi de 2 iş makinesi 4 personel, AFAD 2 araç 12 personel, itfaiye 3 araç 8 personel, İl Sağlık Müdürlüğü 3 ambulans 9 personel, sivil toplum kuruluşları da 3 araç 8 personelin bölgeye hareket ettiği öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir