Kayseri Haber / Gündem / Kayseri’de Bir Mahalle Tekrardan Referanduma Gidiyor!

Kayseri’de Bir Mahalle Tekrardan Referanduma Gidiyor!

Kayseri’nin Bünyan İlçe sınırlarında yer alan 1.850 nüfusu bulunan Akmescit Mahallesi sakinleri, yeni bir referanduma gidiyor.

Kayseri, Bünyan’da bulunan 1.850 kişilik Amescit Mahallesi oturanları, Talas ilçesine bağlanmak için referanduma gidecek.  Mahallelerinin Talas ilçesine daha yakın olduğu için Talas’a bağlanmak istediklerini ileten Mahalle sakinleri, önceki zamanlarda da aynı sebepten dolayı 2 kez referandum düzenleyip EVET oyu vermişlerdi. Bundan bir sonuç göremeyen Akmescit Mahalle sakinleri, 3.kez referandum için çalışmalarını başlattı.

16 Nisan 2017 Anayasa değişiklik referandumunun hemen sonrasından bir kez daha referandum heyecanını yaşayacak olan Akmescit Mahalle sakinleri, 15 Mayıs tarihinde sandıklara gidip oy kullanacaklar.

Akmescit Mahallesi’nin Muhtarı Fahrettin Kılıç, Bünyan ilçesinin Akmescit’e uzak olduğunu, Talas’ın Bünyan’a kıyasla çok daha yakın bir konumda yer aldığını ve buna bağlı olarak mahalle sakinlerinin Bünyan’a değil, Talas’a bağlanmak istediğini ve bu doğrultuda önceden 2 kez referandum yaptıklarını, ilk referandumda %76, ikinci referandumda %93 oranında Talas’a bağlanmaya evet oyu çıktığını belirtti. Şu anda bu kadar oy çıkmasına rağmen hala Talas’la bir ilgi ve alakası olmadığını aktaran Kılıç, Mahallenin 1.850 nüfusunun olduğunu ve bu denli büyük bir nüfusun %97’sinin Talas’a bağlanma arzusunu yaşadığını aktardı.

İlginizi Çekebilir

Kayseri’den Elazığ’a Yardım Ekipleri Gönderildi

Kayseri Büyükşehir Belediyesi de 2 iş makinesi 4 personel, AFAD 2 araç 12 personel, itfaiye 3 araç 8 personel, İl Sağlık Müdürlüğü 3 ambulans 9 personel, sivil toplum kuruluşları da 3 araç 8 personelin bölgeye hareket ettiği öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir