Kayseri Haber / Kayseri / Kayseri Şeker Güreşçileri Takım Halinde Şampiyon Oldu!

Kayseri Şeker Güreşçileri Takım Halinde Şampiyon Oldu!

Uluslararası 35. Vehbi Emre ve Hamit Kaplan Grekoromen Güreş Turnuvası kapsamında Kayseri Şekerspor güreşçilerinden Burhan Akbudak 80 kiloda , Fatih Cengiz 75 kiloda  altın madalyanın sahibi olurken İlker Genel ise 98 kiloda 3. olarak boy gösterdi.

İki gün sürecek olan turnuvanın ilk gününde 59 – 71 – 80 ve 98 kilolarında dünya üzerinde bulunan en iyi 8 ülkenin güreşçiler, minderde madalya kazanmak amacıyla ter döktüler. Müsabakaların sonrasında 4 sikletin 2’sinde Türk sporcular altın madalyaya ev sahipliği yaparken toplam olarak 2 gümüş ve 4 bronz madalyayı da hanelerine kattılar. Toplam olarak 8 madalya alan sporcuların yanında Gürcistan toplam 3, Kırgızistan toplam 2, Belarus toplam 2 ve Azerbaycan toplam olarak 1 madalyaya sahip oldu.

Turnuvanın 2.gününde ise 66 – 75 – 85 ve 130 kiloda karşılaşmalar yapıldı. Türk sporcular, rakiplerini yendiler ve takım halinde şampiyonluklarını ilan ettiler.

Güreş, oynamakta olanların birbirine vurmadan rakiplerini yenmek için çaba gösterdikleri bir spor dalı olarak günyüzüne çıkmaktadır. Güreş tarih olarak en eski sporlar arasında yer almaktadır. Zamanla güreşin farklı çerçevelerde değişimi yaşanmıştır. Güreş genel olarak dövüş sanatları arasında yer almaktadır.

Güreş’in Ulusal Stilleri Bulunmaktadır

  • Türkiye’de – Yağlı Güreş, Karakucak Güreşleri, Aba Güreşleri
  • Japonya’da – Sumo Güreşi, Puroresu
  • Moğolistan’da – Moğol Güreşi
  • ABD’de – Profesyonel Güreş
  • Hindistan’da – Pehlwani
  • Meksika’da – Lucha Libre

İlginizi Çekebilir

Polis memurunun cenaze töreninde duygulandıran feryat: Baba bizi bırakma

Geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden polis memuru için emniyette tören düzenlendi. Törende merhum polisin üçüz çocuklarının "Baba bizi bırakma" feryadı ise duygusal anlar yaşattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir