Kayseri Haber / Ekonomi / Kayseri Şeker Çiftçilerine Pankobirlik’ten Gübre Temin Etti!

Kayseri Şeker Çiftçilerine Pankobirlik’ten Gübre Temin Etti!

Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Hüseyin Akay, kimyasal gübre sektörünün %90’ın üzerinde dışa bağımlı olduğunu ve bundan dolayı dövizdeki dalgalanmaların çiftçiye çok büyük sıkıntı yaşattığını, buna bağlı olarak Pankobirlik’ten gübre temin ettiklerini belirtti. Temin edilen gübreler Kayseri Şeker çiftçilerine dağıtılmaya başlandı. Tahsilatı ise hasat döneminin son zamanlarında yapılacak. Buna bağlı olarak hiçbir Kayseri Şeker çiftçisi dövizde olan dengesiz artış ve azalışlardan zarar yapmayacak.

Başkan Akay, Türkiye üzerinde olan yıllık gübre tüketiminin neredeyse 5 milyon ila 5.5 milyona kadar yükseldiğini, bunun ise maddi karşılığının 3 milyar ila 3.5 milyar $ arasında olduğunu belirtti. Akay, İç piyasada olan gübre fiyatlarının uluslararası piyasalar üzerinde hammadde ve gübre fiyatlarıyla döviz kurundaki değişmelerden devamlı olarak etkilendiğini belirtti.

Kayseri Şeker Yönetimi, kendi bünyesinde bulunmakta olan çiftçinin, döviz kuru karşısında herhangi bir şekilde zarar etmemesi adına ve aynı zamanda bölgesinde pancar tarımına artan ilginin devamına katkı vermek amacıyla çok büyük bir karar altına imza atarak, bünyesinde bulunan çiftçisinin ihtiyacı olduğu gübreyi, Pankobirlik aracılığıyla tedarik etti.

44.500 Ton Gübre Verilecek!

Kayseri Şeker’e bağlı olarak sözleşmeli şekilde pancar ekmekte olan toplam 12 bölge üzerinde 63. kampanya adına Ocak, Şubat ve Mart ayları içerisinde toplam çiftçiye 22.000 ton taban gübresi  verecek. Şubat, Mart, Nisan aylarında teslim edilecek olan 22.500 ton üst gübresi verecek. Total olarak 44.500 ton gübre dağıtımına başlanılmış durumda. Kompoze gübre fiyatının çiftçiye tonu 550 TL’ye geliyor. Amonyum Sülfat gübrenin tonuysa 750 TL’ye çiftçiye gelmektedir. Bedeli hasat döneminin son zamanlarında tahsil edilecek.

KayseriHaber

İlginizi Çekebilir

Recep Bebek Yaşama Tutunmak İçin Yardım Eli Bekliyor!

Kayseri'de Örs ailesinin evlendikten 15 yıl sonra tüp bebek yöntemiyle kucaklarına aldıkları Recep bebeğin böbrek üstü kanser hastalığı nüksetti. Recep bebek, kanseri yenmek için yardım eli bekliyor...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir