Kayseri Haber / Eğitim / Kayseri Şehir Akademisi İlk Dersini Prof. Dr. Fazlıoğlu Eşliğinde İşledi!

Kayseri Şehir Akademisi İlk Dersini Prof. Dr. Fazlıoğlu Eşliğinde İşledi!

Şehir Akademi’nin ilk dersi, Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu içerisinde işlendi. İstanbul Medeniyet Üniversitesi öğretim üyesi olan ve Türk Bilim Tarihçisi olarak kendini gösteren Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu’nun Varlık – Bilgi – Değer Üçgeninde İslam Temeddünü konulu işlemiş olduğu sergi, soru cevaplar beraberinde yaklaşık olarak 4 saat devam etti.

Sunumuna Şehir Akademi’nin açılışının hayırlı olması dilekleriyle başlayan Fazlıoğlu, bir şeyi gerçekleştirmenin yanında aynı zamanda bir hedefin ve belirlenmiş bir yolun olmasının da ne denli önemli olduğunu aktardı ve Şehir Akademi’nin hedefine ulaşması dileklerinde bulundu.

Kayseri’nin gelenek ve göreneği aynı zamanda da tarihi arka planı itibarıyla ilmi ve entelektüel bir merkez olduğuna değinen Fazlıoğlu, Osmanlı devleti ve medeniyetinin kurucu şehirleri arasında bulunan şehirlerin Konya ile beraber Kayseri’nin olduğunun belirtti.

Dersine yönelik yaklaşım hakkında da konuşma gerçekleştiren Fazlıoğlu, Şehir Akademi’de hep beraber düşünülecek olduğunu belirtti ve düşünmenin insanın kendini terk etmediği ve insan kalmakta direnmesi noktasında bulunduğunu aktardı.

Konuşmasında okumanın ve bilgi toplamanın da ne denli önemli olduğunu aktaran Fazlıoğlu,Cehaletin çok büyük bir amaçsızlık ve hiçbir hedef olmadan yürümek olduğuna değindi. İslam öncesi döneme cahiliye dönemi denmesinin sebebinin burdan geldiğini aktardı. Ordaki cahiliyenin bilgisizlik değil amaçsız yaşamak olduğunu aktaran Fazlıoğlu, Hayatı gayesiz gören bir insanın profesör olabilse bile cahil kalacağının altını çizdi.

 

İlginizi Çekebilir

Polis memurunun cenaze töreninde duygulandıran feryat: Baba bizi bırakma

Geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden polis memuru için emniyette tören düzenlendi. Törende merhum polisin üçüz çocuklarının "Baba bizi bırakma" feryadı ise duygusal anlar yaşattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir