Kayseri Haber / Ekonomi / Kayseri, Milli İstihdam Seferberliğine Olumlu Dönüş Yaptı!

Kayseri, Milli İstihdam Seferberliğine Olumlu Dönüş Yaptı!

Aralık 2016 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından “milli istihdam seferberliği” çağrısında bulunduğu dönem içerisinde, Kayseri’de 4A dahilinde çalışan kişi sayısının 238.000 olduğunu ileten Hasgül, ilk 3 ayda çağrıya alınan olumlu yanıtlar kapsamında, yaklaşık olarak 12.000 kişinin daha çalışma hayatına atıldığını kaydetti.

İstihdamın özellikle Şubat ayında daha çok gerçekleşmesini anlamlı bulduklarını aktaran Hasgül, Özellikle Şubat ayında, mevsimin de gereği olarak bir istihdam artışının söz konusu olmayacağını iletti. Yaz aylarında, inşaat, turizm, taşımacılık sektörleri üzerinde doğal ve çok hızlı bir artışın söz konusu olduğunu da aktaran Hasgül, Kayseri’de bu yıl Şubat ayında toplam  olarak 536 kişinin çalışma hayatına atıldığını iletti. İlk 3 ay rakamlarına göz gezdirildiğinde bu rakamın 11.900 istihdam şeklinde meydana geldiğinin de altını çizen Hasgül, Dolayısıyla Kayseri’nin istihdam çağrısına dönüşünün olumlu olduğunu belirtti.

2017 yıl sonuna kadar Kayseri genelinde hedeflenen istihdamın 25.000 olduğunu belirten Hasgül, istihdam artışının artan ihracat rakamları ile birlikte paralel ve aynı doğrultuda gerçekleştiğini aktardı. Söz konusu olan istihdamların ise daha çok üretim sektöründe ön plana çıktığını ileten SGK Müdürü Hasgül, Mevsim itibarıyla inşaat sektöründe genel bir artışın meydana geldiğini, ama asıl önemli olanın reel sektör istihdamı olduğunu vurguladı. Kayseri’deki üretime paralel olarak mobilya imalatı ilk sırada olmak üzere üretim sektöründe çok daha fazla istihdam sağlandığının görüldüğünü iletti.

 

İlginizi Çekebilir

Recep Bebek Yaşama Tutunmak İçin Yardım Eli Bekliyor!

Kayseri'de Örs ailesinin evlendikten 15 yıl sonra tüp bebek yöntemiyle kucaklarına aldıkları Recep bebeğin böbrek üstü kanser hastalığı nüksetti. Recep bebek, kanseri yenmek için yardım eli bekliyor...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir