Kayseri Haber / Sağlık / Kaymak yemek bakın ne faydalar sağlıyor!

Kaymak yemek bakın ne faydalar sağlıyor!

Süt içerisinde bulunan vitamin deposu yağın yoğunlaştırılarak elde edilmesiyle oluşan ve halk arasında süt kaymağı olarak bilinen Kaymak insan vücuduna katmış olduğu faydalar ile oldukça önemli bir besin olarak karşımıza çıkmaktadır. Kullanılacak olan sütün kalitesi ile belirlenen besinin tadı sütün markasına göre değişiklik gösterebilir.

Bu yüzden kullanacağınız sütün kaliteli ortamlarda üretiliyor olması oldukça önemli bir husustur. Kaymağın Faydaları ise elde edilen iki farklı tür Kaymak bulunuyor. Bunların ilki inek sütü ile elde edilen normal besin ile manda sütü kullanılarak elde edilen Afyon Kaymağı.  Uygun standartlar ile üretilen besinin içerisinde süt yağının ağırlıklı olarak sahip olması gereken yüzde ise en az %60 olarak belirlenmiştir. Günlük ve düzenli kullanım ile insan vücuduna enerji ve güç depolar. Aynı zamanda şişkinlik giderici özelliği sayesinde de ödem atmanıza yardımcı olan besin mide çeperinizin de korunmasına yardımcı oluyor.

Bebeklerin en zor süreçlerinden biri olan diş çıkarma süresinde de ağrıları azaltma etkisinden dolayı iyi gelen Kaymağın Faydaları aynı zamanda bir miktar bal ile karıştırılarak oluşturulan krem ile açık yaraların kolay kapanmasını ve hissedilen ağrının azalmasını sağlıyor. Öksürükten dolayı oluşan balgamı rahat bir şekilde vücudunuzun dan atabilmenizin için besin üzerine az bir miktarda kekik yada çam balı ekleyerek tüketmeniz yeterli olacaktır. İdrar akışını da hızlandıran eşsiz besin oluşabilecek iltihaplarında önüne geçme özelliğine sahip.

İlginizi Çekebilir

Tuz Tartışmasına Kayseri’de Girdi!

Son günlerde gündeme hızla oturan ve her doktorun farklı bir şey söylediği tuz tartışmasına yönelik Kayserili doktordan açıklama geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir