Kayseri Haber / Kayseri / Kanser Tarama Tırı Talas’ta

Kanser Tarama Tırı Talas’ta

Talas Belediyesi ve Halk Sağlığı Müdürlüğü iş ortaklığıyla birlikte kanser hastalığına daha erken teşhis koyabilmek amacı güdülerek Mobil Sağlık Tırı Talas’a getirildi.

Halef Hoca Caddesi üzerinde yer alan söz konusu Tır, 18 – 28 Nisan tarihleri arasında 30 -70 yaş grubu arasında bulunan kadınlara kanser taraması yapacak. Kanser giderek yaygınlaştığından dolayı, erken teşhisinin ve tedavisinin önceden yapılmasının çok büyük önem arz ettiğinin altını çizen Talas Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, Sağlık Bakanlığı aracılığıyla hazırlanan gezici mobil sağlık tırının Talas’a geldiğini ve  10 gün boyunca Talas halkına ve Kayseri halkına hizmet verecek olduğunu belirtti.

3 farklı taramanın yapılacak olduğu tırda, meme kanser, rahim ağzı kanseri ve bağırsak kanseriyle ilgili 30 ve 70 yaş arası vatandaşların burada muayene olabileceğini aktardı. Haftaiçi her gün sabah 09.00’da başlayan ve öğleden sonra saat 18.00’e kadar, hafta sonu ise sabah saat 09.00 ve öğleden sonra 16.000 arasında hizmet verdiğinin altını çizdi. Kontroller için hiçbir ücret alınmadığını belirten Palancıoğlu, Bu çerçeve dahilinde emeği geçen herkese teşekkürlerini iletip, vatandaşların en iyi şekilde yararlanmasını temenni ettiğini aktardı.

Sağlık Bakanlığı tarafından erken teşhis de bulunabilmek amacı güdülerek, ulusal bir kanser tarama programı devam ettirildiğini belirten Kayseri İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ömer Faruk Özyurt, Kanser programı türlerinin içerisinde yer alan 3 farklı program olduğunu aktardı. Bunların ise rahim ağzı, meme ve bağırsak olduğunun altını çizdi.

Son derece ölümcül olan bu hastalıkların, erken teşhis edildiğinde ortadan tamamen kaldırılabildiğini fakat geç teşhiste maalesef ölüm gerçeğinin ön plana çıktığını belirten Özyurt, Bu kapsamda mobil tarama tırlarının Kayseri halkına hizmet vermeye başladığının ve 28 Nisan tarihine kadar hizmet vereceğini aktardı.

İlginizi Çekebilir

Kayseri’den Elazığ’a Yardım Ekipleri Gönderildi

Kayseri Büyükşehir Belediyesi de 2 iş makinesi 4 personel, AFAD 2 araç 12 personel, itfaiye 3 araç 8 personel, İl Sağlık Müdürlüğü 3 ambulans 9 personel, sivil toplum kuruluşları da 3 araç 8 personelin bölgeye hareket ettiği öğrenildi.

1 Yorum

  1. Ismim ibrahim kaar su kanser taramasindan koydeki kadinlarda faydalansilar burasi doganli mh si oy zamani kadinlar illede ak parti diyor bizim koyden kimsenin haberi yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir