Kayseri Haber / Ekonomi / Kamu Alacaklarını Yapılandırma Kanunu Yasalaştı!

Kamu Alacaklarını Yapılandırma Kanunu Yasalaştı!

Maliye ile Gümrük ve Ticaret Bakanlıkları, Sosyal Güvenlik Kurumu, İl Özel İdareleri, Belediyeler, Büyükşehir Belediyeleri ve Su ve Kanalizasyon idarelerinin alacaklarını tekrardan yapılandıran bu kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul görerek yasalaştı.

Bazı Alacakların Tekrardan Yapılandırılmasıyla Bazı Kanunlarda ve KHK’larda Değişiklik meydana getiren Kanun, daha önceki yapılandırma dahilinde başvuru yapmamış borçlulara da yeni bir imkan tanımakta. Fakat yapılandırmadan yararlanan ve taksit ödemeleri devam eden şahısların yapılandırılan borçları kapsam dışarısına alınıyor.

Kanunla birlikte, 31 Mart 2017 tarihi dikkate alınarak belirlenen ve meydana getirilen vergiler, gümrük vergileri, Kanunla, 31 Mart 2017 tarihi dikkate alınarak belirlenen vergiler, gümrük vergileri, vergi cezaları, bazı idari para cezaları, sigorta primleri, topluluk sigortası primleri, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi ile bu alacaklara ilişkin her türlü faiz, zam, gecikme zammı, gecikme faizi, cezai faiz, gecikme cezası gibi feri alacaklar söz konusu yeni düzenlenen yapılandırma dahilinde kendini gösteriyor.

Aynı zamanda Amme Alacaklarının Tahsil Usulu Hakkında Kanun çerçevesinde takip ve tahsil edilen bazı alacaklarla belediyelerin, su, atık su, ve katı atık tarzındaki alacakları da bu yapılandırma dahiline alınıyor.

İlginizi Çekebilir

Kayserili Kadın Girişimcinin Büyük Başarısı

Kayserili Kadın girişimci Zuhal Gözüküçük, İsviçre ve Fransa sınırında bulunan dünyanın en büyük parçacık fiziği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir