Kayseri Haber / Kayseri / Kamil Ünal: “Polis ve Ambulans Eş Zamanlı Olarak Olay Yerinde Bulsun”

Kamil Ünal: “Polis ve Ambulans Eş Zamanlı Olarak Olay Yerinde Bulsun”

Türk Sağlık – Sen Kayseri Şube Başkanı Kamil Ünal, Ambulans başına toplam olarak 18.584 kişinin düşmüş olduğunu, yani ambulans sayısı nüfusa bölündüğünde bir ambulansa 18.584 kişinin düşmekte olduğunun altını çizdi. 2.323 adet 112 istasyonunun bulunduğu Türkiye’de ATT ve Paramediklerin sıkıntılarına sırt çevrildiğinin altını çizdi.

Ambulans kurşunlaması, 112’de çalışan personellerin sürekli olarak şiddet görmesi ve fiziksel hasar alması olaylarına karışmasına rağmen, günümüzde hala adli vakalarda ambulans ve polisin eş zamanlı olarak gitmediğini ve bu doğrultuda hiçbir düzenlemenin olmadığını belirtti.

11 Şubat ATT ve Paramedikler Günü

Kamil Ünal, 11 Şubat ATT ve Paramedikler gününden dolayı yapmış olduğu açıklama kapsamında, Acil sağlık hizmetlerinin sunumunda çok büyük önem teşkil eden ATT ve Paramedik mesleğinde görev yapmakta olan tüm herkesin gününü kutladı.

1 yıl içerisinde toplam 5.000.000’dan fazla acil vakaya gidip, hizmetlerini esirgemeyen ve bunun yanın da 120.000.000’dan fazla yalan ihbarla uğraşmakta olan 112 çalışanlarının çok büyük bir tempo içerisinde hareketli hayat yaşadıklarını belirten Ünal, Şiddet ve sürekli olarak ambulans kazalarından dolayı hayat kurtarmakta olan ATT’lerin ve Paramediklerin her vakaya gidişlerinde artık içerisinde endişe oluşturuğunu aktarmıştır.

Acil diye sıfatlandırılan bütün kamu hizmetlerini veren çalışanlar (polis, itfaiye, ambulans vb.) görev sırasında hayatını kaybetmesinden dolayı “şehit” olarak nitelendirilirken, 112’de çalışmakta olan kişilerin bu kapsamdan yoksun bırakıldığını vurgulayan Ünal, Ailelerin mağdur edildiğini ve yemek parasının ödenmesinde bile ATT ve Paramediklerin mağdur olduğunu aktardı.

 

İlginizi Çekebilir

Kayseri’den Elazığ’a Yardım Ekipleri Gönderildi

Kayseri Büyükşehir Belediyesi de 2 iş makinesi 4 personel, AFAD 2 araç 12 personel, itfaiye 3 araç 8 personel, İl Sağlık Müdürlüğü 3 ambulans 9 personel, sivil toplum kuruluşları da 3 araç 8 personelin bölgeye hareket ettiği öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir