Kayseri Haber / Kayseri / Kalp Yorgunluğunun Önüne Geçmek İçin Vücudu Yormak Gerekiyor!

Kalp Yorgunluğunun Önüne Geçmek İçin Vücudu Yormak Gerekiyor!

Beslenme tarzının değişmesi ve fiziksel aktivitenin azalış göstermesiyle birlikte ortaya çıkmakta olan obezite sorunun direkt olarak kalp hastalıklarını tetiklemekte olduğunu ileten Uz. Dr. Yakup Çetinkaya, Günlük olarak en az 30 dakika yürüyüş yapmanın biel yaşam kalitesine çok büyük etkisi olduğunu ve yaşam süresini yüksek miktarda uzattığını kaydetti.

Egzersizin, yaşamın bir parçası haline getirilmesinin kesinlikle gerekli olduğunu kaydeden Çetinkaya, Aktif spora başlamak için de mutlaka uzman yardımında yapılması gerektiğini kaydetti. Hangi yaşta hangi egzersizlerin yapılabileceği çok büyük önem taşırken, aynı zamanda sporu bir yaşam felsefesi durumuna getirmeden önce gerekli kontrolleri yaptırmak ve vücudun hazır olup olmadığının öğrenilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Sigara ve aşırı yağlı yiyeceklerin de direkt olarak kalp krizini tetiklediğini aktaran Çetinkaya, özellikle erken yaşta sigaraya başlamanın ve uzun süre boyunca sigara kullanımını devam ettirmenin, kalp ve dolaşım sistemi hastalıklarına 1. dereceden sebebiyet verdiğini kaydetti.

Sigara içmiş ve bırakmış kişilerin, kalp krizi ihtimalinin her geçen gün bir tık daha azalış gösterdiğinin altını çizen Çetinkaya, Yüksek tansiyon ve şeker hastalığının da kalp hastalıklarının önemli bir sebebi olduğunu belirterek, stresten arınmak adına hobi edinmek, yoga ve nefes teknikleri tarzında yöntemlerin seçilebileceğine değindi.

Çetinkaya, kalp hastalarında görülen en sık şikayetler içerisinde, sıkıştırıcı özellikte göğüs ağrısı, eforla gelen nefes darlığı, öncesine göre daha büyük miktarda yorulma, ani veya sürekli çarpıntı, öksürük, el ve ayaklarda meydana gelen morarma, baş ve ense ağrılar, baş dönmesi, bayılma, ayaklarda halsizlik, eklem ağrılarının geldiğini ve bu şikayetleri var olan kişilerin en kısa zaman içerisinde bir kardiyoloji uzmanına başvuruda bulunup, gerekli kontrolleri yaptırması gerektiğine dikkat çekti.

İlginizi Çekebilir

Polis memurunun cenaze töreninde duygulandıran feryat: Baba bizi bırakma

Geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden polis memuru için emniyette tören düzenlendi. Törende merhum polisin üçüz çocuklarının "Baba bizi bırakma" feryadı ise duygusal anlar yaşattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir