Kayseri Haber / Sağlık / Kahvaltı Yapmamanın Zararları Artıyor, Bir Zarar Daha Açıklandı!

Kahvaltı Yapmamanın Zararları Artıyor, Bir Zarar Daha Açıklandı!

Güney Koreli Bilim insanları, haftada 5 kez kahvaltı yapmayı atlayan kişilerde genel olarak söz konusu depresyonun varlığına vurgu yaptı.  200.000 kişi üzerinde gerçekleştirilen araştırmaya göre, kahvaltı yapmayan kişilerde stres hormonlarına ek olarak adrenalin (endişeyle doğru orantılı bir şekilde) ve kortizol (serotonini kötü yönde etkiliyor) salgılanıyor.

Bu durum ise, yaşla bağlantılı bir şekilde depresyona davetiye çıkarabiliyor. Araştırma ekibinin başkanı olan Sang Ah Lee, Depresyonun önüne geçmek için ilk pratiğin kahvaltı yapmak olduğunu dile getirdi.

Araştırmaya göre,  Vücut saatler boyunca yemek yemediğinde, yavaşlayarak karşılık vermektedir. Metabolik hız yavaşlayacağından dolayı, enerjinin korunması için çok daha az kalori yakılır. Kahvaltı yaparken, metabolizma uyandırılır ve vücut çalışır duruma geçer, aynı zamanda  kilo vermek için gerekli olan kaloriler de bununla birlikte düzenli bir şekilde yakılmaktadır.

Araştırmacılar, düzenli bir şekilde kahvaltı yapan kişilerin zayıflama veya bulunduğu kiloyu koruma şanslarının yüksek olduğununu bir kez daha kanıtlarken, kahvaltı yapılmadığında daha çok acıkıldığından dolayı öğle vaktinde çok fazla tüketim yapıldığını, bu sebepten dolayı da kalori dengesinin bozulduğunu belirttiler.

Kahvaltı yapmanın, bireyi uyandırdığı noktasına dikkat çeken araştırmacılar, Çalışmaların kahvaltı eden kişilerin, kahvaltı etmeyen kişilere oranla çok daha dikkatli olduklarını, sınav gibi etkenlerde ise başarılı bir seyir izlediklerini gösterdiğini belirtiyorlar. Tersine, aç bir çocuk ise zor görevlerle karşı karşıya kaldığında kayıtsız, ilgisiz ve sinirli bir durumda olabiliyor.

İlginizi Çekebilir

Tuz Tartışmasına Kayseri’de Girdi!

Son günlerde gündeme hızla oturan ve her doktorun farklı bir şey söylediği tuz tartışmasına yönelik Kayserili doktordan açıklama geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir