Kayseri Haber / Ekonomi / Kadın Girişimciler Kurulu, İlçeleri Kadın Kooperatifleri Aracılığıyla Kalkındıracak!

Kadın Girişimciler Kurulu, İlçeleri Kadın Kooperatifleri Aracılığıyla Kalkındıracak!

Kayseri Kadın Girişimciler Kurulu Merve Sarıoğlu, Türkiye’nin 2023 yılı hedefine ancak daha fazla kadının iş hayatın atılıp ekonomik yaşama yelken açtırılması sonucu mümkün olabileceğini kaydetti.

2007 yılında tüm Kayseri genelinde meydana gelen Kadın Girişimciler Kurullarının (KGK) Kayseri’de örgütlenmesinin, 126 üyeden oluştuğunu belirten Kayseri KGK Başkanı Sarıoğlu, 2005 yılından günümüze iki dönemdir görev yapmakta olduklarını ve kadınların iş hayatına girmesi için çok sayıda çalışma devam ettirdiklerini dile getirdi.

Sarıoğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin, söz konusu kurulları açma sebeplerine yönelik şu bilgileri aktardı.

TOBB’un, 2004 yılında TUİK verilerine baktığında, kadın girişimci oranının Türkiye üzerinde %4 olduğunu gördüğünü iletti. 2015 yılında bu oranın %9 seviyesine ilerlediğini kaydeden Sarıoğlu, kendilerinin kurullarının kadınları girişim alanına çekmek, kendi işlerinin patronu olmasını sağlamak, istihdam sağlamak alanında cesaret verici ve bu konuda eğitimler, projeler düzenleyici faaliyetlerde bulunduklarını dile getirdi.

Kendilerinin de Kayseri üzerinde benzer çalışmalarının yanında, kadınlarda Neden ben patron olmayın? neden ben kendi işimi kurmayım? sorusunu uyandırmak amacıyla çalışma yürüttüklerini dile getiren Sarıoğlu, herhangi bir şekilde finans sağlayan bir kurum olmadıklarını vurgularken, fakat doğru finansın nasıl bulunabileceği konusunda yol ve yoldam gösterici eğitimler verdiklerini belirtti.

Bu konuda mentörlük ve koçluk hizmetlerinin de var olduğunu aktaran Sarıoğlu, Kayseri Ticaret Odası’na bağlı bir şekilde çalışma yürüttüklerini, bu hizmetlerin ve işlevlerin herhangi bir ücrete tabi olmadığını, KTO ve TOBB’un bunların tamamını karşıladığını, bazı kurumlarla da sponsorluklarının bulunduğunu ekledi.

İlginizi Çekebilir

Polis memurunun cenaze töreninde duygulandıran feryat: Baba bizi bırakma

Geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden polis memuru için emniyette tören düzenlendi. Törende merhum polisin üçüz çocuklarının "Baba bizi bırakma" feryadı ise duygusal anlar yaşattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir