Kayseri Haber / Gündem / Jeoloji Mühendisleri, Depremin Doğal Olduğunu Fakat Afetin Doğal Olmadığını Belirtti!

Jeoloji Mühendisleri, Depremin Doğal Olduğunu Fakat Afetin Doğal Olmadığını Belirtti!

Üzeltürk, mevcut deprem bölgeleri haritasına göre, Anadolu Toprakları’nın neredeyse %70’inin 1. ve 2.derece deprem bölgesinde yer aldığını ve konutların yaklaşık ise 16.000.000 tanesinin yani ortalama %69’unun, nüfusun ise yaklaşık 66.000.000’unun yani %72’sinin 1.ve 2.derece deprem bölgesinde konumlandığını aktardı.

Üzeltürk, Türkiye’de yaşanmakta olan büyük ölçekli depremler kapsamında toplam 100.000’den fazla insanın yaşama gözlerini yumduğunu, 500.000’den fazla konutun çok ciddi hasarlar aldığını, 100.000’lerce kişinin deprem sonucu yaralı olarak kurtulduğunu belirtti.

Sonuçları asla unutulamayacak olan felaketler yaşandığının altını çizen Üzeltürk, son zamanlarda Çanakkale’de meydana gelen 5 büyüklüğünde depremde dahi, yaşama gözlerini yuman kimsenin olmamasının sevindirici bir haber olmasıyla birlikte, 500 taneye yakın konutun ağır hasar almasına, 1000’e yakın konutun ise hafif ve orta hasarla kalmasına sebebiyet verdiği ve milyonlarca lira değerinde maddi hasar açtığını bildiklerini aktardı.

Aslında bir doğa olayı olan depremin doğal olduğunu, düşük standartlarda olan ve sağlıksız binalarda ki hasarların ise doğal olmayan bir şekilde afete dönüştüğünün altını çizen Üzeltürk, doğa kaynaklı olan depremlerin asla önüne geçilemeyeceğini belirtirken, depremlerin birer afet olmasını engellemenin önüne geçilebileceğinin insan oğlunun elinde olduğunu belirtti.

İlginizi Çekebilir

Kayseri’den Elazığ’a Yardım Ekipleri Gönderildi

Kayseri Büyükşehir Belediyesi de 2 iş makinesi 4 personel, AFAD 2 araç 12 personel, itfaiye 3 araç 8 personel, İl Sağlık Müdürlüğü 3 ambulans 9 personel, sivil toplum kuruluşları da 3 araç 8 personelin bölgeye hareket ettiği öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir