Kayseri Haber / Ekonomi / İstanbul’da Kurulan Avrasya Borsaları Federasyonu, Erivan’a Taşınıyor!

İstanbul’da Kurulan Avrasya Borsaları Federasyonu, Erivan’a Taşınıyor!

İstanbul Finans Merkezi (İFM) projesi dahilinde, finans kurumlarının Türkiye’ye doğru gelmesi için adımlar atılıyorken, sermaye piyasaları açısından önemli bir kurumdan ters yönde bir karar çıktığı belirlendi. 1995 yılında İstanbul’da oluşturulan ve o yıldan bu güne 22 yıldır aralıksız faaliyetlerine devam eden Avrasya Borsaları Federasyonu (Federation Euroasia Sec – FEAS), merkezini İstanbul’dan Ermenistan’ın başkenti olarak kendini gösteren Erivan şehrine götürüyor

FEAS Başkanı ve Mısır Borsası Başkanı Dr. Muhammed Omran, üyelerine gönderdiği e-posta ile FEAS’ın, 16 Mayıs tarihinde Tahran’da düzenlenen Olağanüstü Genel Kurulu toplantısı neticesinde, oyçokluğuyla Federasyon merkezinin İstanbul’dan Erivan’a taşıma kararı aldıklarını belirtti.

Omran, Borsa İstanbul’un hisse sahibi olduğu Saraybosna Menkul Kıymetler Borsası’nın FEAS’tan çekilmesiyle birlikte yerlerine Kıbrıs Rum Yönetimi Borsası ve İran Fara Borsa’sının geldiğini belirtti. Türkiye FEAS’ın kurucu üyeleri arasında bulunuyordu ve kuruluşun merkezi ise Borsa İstanbul binası dahilinde kendini gösteriyordu.

Borsaya yakın kaynaklar,  Asya, Balkanlar, Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerinin üyesi olduğu FEAS’ın çok önemli bir ağ olduğunu, Türkiye’nin inşa ettiği ve meydana getirdiği bir kuruluşun merkezinin Ermenistan’a taşınma kararı almasının çok büyük bir talihsiz olduğunu iletiyor.

Ülke borsaları arasında bölgesel işbirlikleri üzerinde artış yaşamak amacı güdülerek kurulan FEAS çerçevesine çok önemli anlaşmalar altına imza atılmıştı.

İlginizi Çekebilir

Kayserili Kadın Girişimcinin Büyük Başarısı

Kayserili Kadın girişimci Zuhal Gözüküçük, İsviçre ve Fransa sınırında bulunan dünyanın en büyük parçacık fiziği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir