Kayseri Haber / Ekonomi / İnşaatçılar İsyan Etti!

İnşaatçılar İsyan Etti!

İnşaat demirinde yüksek fiyat krizi katlanarak gitgide devam ediyor. İnşaatçılar, 9 Haziran tarihine kadar fiyatların düşmediği takdirde paydos edeceklerine yönelik rest çektiler.

Arzdaki düşüş, talebi karşılamadığından dolayı artış gösteren demir fiyatları, inşaat sektörünü çok zor bir durum içerisine soktu. İnşaat Müteaahitleri Konfederasyonu Başkanı Tahir Tellioğlu uyardı; İşlerin açıldığı, istihdamın artış gösterdiği bir dönemde demir darbesinin indiğini aktaran Tellioğlu, 9 Haziran tarihine kadar Zeybekci ile istişare halinde bulunulacağını, sonuç alınmadığı takdirde işlerin duracağına dikkat çekti.

Türkiye’nin demir üretiminde dünyada ilk 5’te yer aldığını aktaran Tellioğlu, karaborsa iddiası yaptı. 4 ay içerisinde demirin ton fiyatının 600 TL’ye yakın artış gösterdiğini kaydetti ve bu sektörde bazı kişi ve kurumların karaborsacılık yaptığını ileri sürdü. İNTER Başkanı Koloğlu ise, fiyat artışından kaynaklanan ve meydana gelen tüm zararların devlet projelerinde karşılanmalı olduğuna değindi.

İnşaat sektöründe demir krizi büyük bir hızla devam ederken, İMKON Genel Başkanı ve TOBB İnşaat Müteahhitleri Meclis Başkanı Tahir Tellioğlu uyarıda bulundu.

Tellioğlu, 9 Haziran tarihine kadar demir fiyatlarında herhangi bir düşüş olmadığı durumda, Paydos çağrısında her saat bulunacaklarını vurguladı. Bu paydosun çok daha geniş kitlelere seslenerek desteklenmesine ilişkin her türlü çabayı göstereceklerini kamuoyu ile paylaştıklarının altını çizerken, 9 Haziran tarihine kadar Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile her gün istişare halinde olacaklarını aktardı ve sonuç alınmaması durumunda iş durdurmaya başvuracaklarını da sözlerine ekledi.

İlginizi Çekebilir

Kayserili Kadın Girişimcinin Büyük Başarısı

Kayserili Kadın girişimci Zuhal Gözüküçük, İsviçre ve Fransa sınırında bulunan dünyanın en büyük parçacık fiziği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir