Kayseri Haber / Gündem / İncesu, Tarihine Sahip Çıkıyor!

İncesu, Tarihine Sahip Çıkıyor!

İncesu Belediyesi, İlçe merkezinde bulunan tarihi Karamustafa Paşa Külliyesinin iç bölümünde bulunan Kervansaray, Han, Hamam, Cami ve Arastanın Restorasyon çalışmaları beraberinde aydınlatma çalışmalarını başlattı.

Çalışmaları direkt olarak yerinde incelemeye giden İncesu Belediye Başkanı Zekeriya Karayol, 2007 yılı içerisinde startı verilen restorasyon çalışmalarına yönelik bilgi aktarımında bulundu.

İlçenin bir simgesi haline gelmiş olan Karamustafa Paşa Külliyesi’nin Restorasyon işlemlerinin 10 yıl önce başladığını aktaran Karayol, direkt olarak kendilerinin yaptığı girişimler beraberinde Kervansaray, Han, Hamam kısmının Restorasyon çalışmalarının yapıldığını, fakat Arasta kısmının ise kişi mülkiyetinden dolayı yapılamadığını belirtti.

Ardından ise uzun uğraşlar sonucundan burada mülkiyeti bulunan vatandaşlardan gerekli muvaffakıyetleri alarak 1670 yılında inşa edilen Karamustafa Külliyesi’nin Arasta çarşı bölümünde Restorasyon çalışmalarını, geçen ayın sonunda tamamladıklarını ileten Karayol, Aynı zamanda bu tarihi mekanların ışıklandırılmasının da led ışıklarla yapıldığını iletti.

Sadece arasta bölümünde değil, Külliye içerisinde yer alan Hamam, Cami ve Karamustafa Paşa Kervansarayı’nın ışıklandırma çalışmalarının büyük bir hızla devam ettiğini aktaran Karayol, İlçe içerisinde Belediye aracılığıyla yapılan parkların Led ışıkla aydınlatma çalışmalarına ise geçen yıl başladıklarını, bu yıl içerisinde de İlçe Merkezi ve Örenşehir mahallesinde toplam olarak 5 adet parkın aydınlatma çalışmalarında sona geldiklerini aktardı.

Yapılan bu çalışmaları vatandaşların iyi günde kullanmasını diledi.

İlginizi Çekebilir

Bildirt Web Push Notification ile Türkiye’de Sektörde İlk Oldu!

Web site ve uygulama sahiplerini yakından ilgilendiren bir konu olan Push notification sistemiyle ilgili, Bildirt'ten harika bir adım geldi. Bildirt kurucusu Murat Say hem konuyla ilgili, hem de Bildirt'le ilgili açıklamalar yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir