Kayseri Haber / Ekonomi / İkinci El Araç Pazarı Tekrardan Düzenleme Dahiline Alınıyor!

İkinci El Araç Pazarı Tekrardan Düzenleme Dahiline Alınıyor!

Oto Rapor Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Eray Üner, yeni çıkarılacak olan 2.el araç alım ve satım işlemleri konusunda düzenleme gerçekleştiren yönetmeliğe yönelik bilgi aktarımında bulundu. Yönetmeliğin meclise geldiğini ve Temmuz ayı gibi yürürlüğe alınmasını beklediklerini vurgulayan Üner, Yönetmelikle birlikte 2.el oto pazarının disiplin altına alındığını dile getirdi. Garanti ve ekspertiz mecburiyetiyle kazaların engellenerek, işin hakkıyla yapana teslim edileceğini de duyurdu.

Yönetmeliğin, meslek itibarını koruma altına alması, vergi kaybını tamamıyla engellemek gibi amaçları bulunduğunu vurgulayan Üner, Aynı zamanda 2. el araç alım ve satım işlemlerinde garanti ve ekspertiz zorunluluğunun da getirilecek olduğu noktasına değindi. Şuanda son Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci tarafından yapılan açıklamayla birlikte 3 ay 5.000 kilometre garanti zorunluluğunun getirilecek olduğunu vurgulayan Üner, Her ikinci el araç alım ve satımında araçların 2.el araç oto ekspertizi raporu almak zorunda olacağını duyurdu.

Aynı zamanda artık kişilerin 1 yılda 3 arabadan fazla araç alıp satamayacağına vurgu yapan Üner, Otomobil ticareti yapanların, kişilerle rekabet haline geldiğini ifade ederken, Bunun da engelleneceğine ve sadece ikinci el araç almak için yetkilendirme ve sertifikasyon yapılacağını vurguladı. İkinci el araç alım ve satımlarında herkesin sertifika almak ve bir ticari işletme açmak zorunda olduğuna dikkat çeken Üner, Bu sertifikaya sahip olmak için herhangi bir yüz kızartıcı suç ve dolandırıcılıktan hüküm giymemenin gerekli olduğunu iletti.

İlginizi Çekebilir

Kayserili Kadın Girişimcinin Büyük Başarısı

Kayserili Kadın girişimci Zuhal Gözüküçük, İsviçre ve Fransa sınırında bulunan dünyanın en büyük parçacık fiziği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir